Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evimi teminat göstererek ikinci bir ev alabilir miyim?

Türkiye’de ev sahibi olmak hem kolay hem de zor bir durum olarak bilinir. Ödeme geçmişimizin düzenli olması şarttır. Kredi notumuzun yüksek olması gereklidir. Bankaya gösterebileceğimiz yeteri bir gelir belgesi olmalıdır.

Tüm bu şartları yerine getirdikten sonra teminat göstererek değil ancak evinizi ipotek ettirerek yeni bir ev sahibi olmanız mümkün. Mevcut olan bir eviniz var ve ikincisini planlıyorsanız bankaya evinizi ipotek ettirerek mortgage kredilerinden faydalanabilirsiniz. Evinizi ipotek ettirebilmeniz için herhangi bir borcu bulunmaması gereklidir. Yani banka kredisi ile sahip olduğunuz evinizin ödemesi bitmedi ise bu eviniz ile başka bir ev sahibi olmanız mümkün değildir.

İpotekle Ev Kredisi Alınır Mı?

ev teminatlı kredi

ev teminatlı kredi

Sahibi olduğunuz ev üzerinde herhangi bir borç yok ise bankaya evinizi ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Ancak bu işlemin normal konut kredilerinden bazı farkları bulunmaktadır. İlk olarak belirtmemiz gerekir ise banka teminat işlemi değil ipotek işlemi uygular. Normal konut kredilerinde vade süresi 10 yıla kadar çıkabiliyor ancak ipotekli kredi kullanımlarında bu oran 36 ay ile sınırlı kalmaktadır üstelik faiz oranları da daha yüksek olabiliyor.

Kredi şartları bankalara göre değişiklik gösterir. Evinizin değerinin belirlenebilmesi için ekspertiz gönderilir ve bankaların belirlemiş olduğu miktarlarda kredi kullanmanıza olanak sağlanır.

 

 

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 13 Ocak 2016 - 1:23:11

Benzer Konular

Yukarı Çık