Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

EVİME HACİZ GELDİ NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Haciz , borcu bulunan ve borcunu ödemeyen kişiye alacaklı tarafından talep edilen, menkul mallarına ( taşınabilir mallarına ) ve gayrimenkul ( taşınmaz mallarına ) adli karar ile el konulmasıdır. Haciz kimi zaman borcunu ödemeyen kişinin alacaklı vekilinin ve adli kararının sonucu maaşına da konulabilir. Bu karar borçlunun çalıştığı kuruma tebliğ edilir.

Başımıza gelmesini istemediğimiz, etrafımızda duyduğumuzda içimizin ürperdiği ve utanmamıza sebep olacak haciz memurlarının eve gelme süreci nasıl oluyor nasıl başlıyor?

Alacaklı kişi icra memurlarına takip talebinde bulunması sonrasında borçluya  ödeme emir düzenlenip iletiliyor. Bu emir içerisinde yapılması gerekenler söyleniyor. Emir de bulunanlar itiraz hakkı süresi, mal beyanında bulunulması gerektiği ve ya ilgili kuruma borcunun ödenmesi talebidir. Borçlu bu emir içerisindeki yükümleri yerine getirmez ise takip süreci başlıyor.

haciz

Alacaklı haciz memurluğuna başvurup borçlunun gayrimenkul ve menkul mallarına el konulmasını talep ediyor. Sonrasında borçlu kişiye bir  tebligat gidiyor ve itiraz etme hakkı olarak 7 gün tanınıyor. DİKKAT! İşte bu aşamada evine haciz gelmesini istemeyen kişinin tebligata itiraz edip borcunu tanınan süre zarfında ödemesi gerekiyor. Bu şekilde icrayı engellemek mümkün.

Borcunu bu süre zarfında da ödemeyen borçlunun evine haciz gelme süreci devam ediyor ve haciz memurluğu haciz katiplerini eve yolluyor.

Adalet bakanlığı tarafından talep edilen ve çıkarılması beklenen bir yasaya göre de artık evlere haciz gelmeyecek. TBMM ‘ye sunulan tasarının kısa zaman içerisinde kabul edilmesi öngörülüyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Aralık 2015 - 7:18:50

Benzer Konular

Yukarı Çık