Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evde Bakım Parası ( Maaşı ) Zamlandı Mı?

Bayram öncesinde emeklilere yapılan maaş zamları ve bayram sonrasında verilecek olan promosyonlar ile ilgili pek çok gelişme yaşanmıştı. Aynı durum evde bakım parası yani evde bakım maaşı üzerindeki beklentileri de artırmıştı. Hükümet, bayram öncesinde evde bakım parası ile ilgili de yeni düzenlemeler yapmıştı.

Evde bakım hizmeti ile ilgili olarak son dönemlerde pek çok soru gündeme geliyor. Bu konuyla ilgili olarak önemli gelişmeler yaşandı. Evde bakım parası olarak da bilinen maaşlarda ve engeli aylıklarında zam yapılacak. Yapılan yeni ücretlendirmeler ile birlikte son maaşlar şu şekilde oldu. Bu maaşların zamlı bir şekilde alınabilmesi için aylıkların ilgili kişilere bağlanması gerekiyor. Yapılan genel bir hesaplamaya göre ki bu rakamlar henüz resmi değil, asgari ücret arttığı için verilecek olan ücretler ise şu şekilde; 2016 yılı ilk altı ayı için; 880.69 lira, 2016 yılı ikinci altı ayı için; 924.73 lira, 2017 yılı için ilk altı ay için; 952.47 lira ve 2017 yılı ikinci altı ayı için; 990.57 lira aylık maaş verilmiş olacak.

evde bakım maaşı

evde bakım maaşı

Evde bakım maaşlarında verilecek olan tutarlarda sakatlık oranı da çok önemli. Bu nokta üzerinde yeni maaşların verilmesi sağlanacak. Örneğin, sakatlık oranı yüzde 55 olan bir kişi memura ve işçiye yapılan zamlar doğrultusunda evde bakım parasını zamlı olabilecek. Böyle bir durum olduğunda 2022 sayılı yasa kapsamında maaş alan engelliler maaş zammından yararlanabilir. Yani bu kişiler memur katsayısına göre maaş aldıkları için memura ve işçilere yapılan zamlardan yararlanma şansına sahip olur. Kısmı sakatlık raporu olan kişilerin alacağı maaşların miktarı şu şekilde olabilecek.

Güncel – Temmuz 2017 Evde Bakım Maaşı

 

 Emekli maaşlarına yapılan zamla birlikte artan evde bakım maaşlarının son oranları buSakatlık oranı %40-69 arası olanların alacağı maaş: 979, 77 TL (1 aylık miktar 326,59TL)

Sakatlık oranı yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı ise bu kişilerin alacağı maaş: 1469.65 TL (Aylık miktar 489,89 lira)

şekilde olabilecek. Bilindiği gibi SSK ve Bağ Kur emeklilerine verilecek olan maaş zamlarının oranı enflasyon rakamlarına göre belirlenmişti. Enflasyon rakamlarının da yüzde 7 seviyelerinde olması, emeklilerin maaşlarını bu aydan itibaren zamlı bir şekilde almasını sağlayacak. Emekli maaşları ile birlikte evde bakım, yetim ve dul maaşları da zamlı olarak verilecek.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 7 Temmuz 2016 - 11:22:26

Benzer Konular

Yukarı Çık