Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evde Bakım Maaşı 2016

Bakıma muhtaç engelli vatandaşların her şekilde (maaş, kira geliri vs.) hanesine giren toplam gelirin, hanedeki kişi sayısına bölünmesiyle elde edilen rakama kişi başı ortalama aylık denilmektedir. Tutarı aylık asgari ücret tutarının 2/3 ünden az olan bakıma muhtaç olan engellilerin akrabası, vasisi ya da üçüncü bir kişi olabilir, bakımını üstlenen kişiye ödenen maaşa  da evde bakım maaşı denmektedir.

Evde bakım maaşı almak için sağlanması gereken 3 temel şart vardır. Bunlar Kişinin ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu, gelir kriterine uygunluk ve bakıma muhtaçlık kriterinin olmasıdır.

Evde bakım maaşı almak isteyen bireyler bu üç temel şartı ağladıklarını belgelendirdikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat etmelidirler.

2016 yılı için belirlenen evde bakım maaşı ücreti ilk altı ay için 880.69 tl, ikinci altı ay içinse 924,73 tl olarak belirlenmiştir. Evde bakım maaşı genellikle ayın ikinci haftası kişilerin hesabına yatar. İlden ile hatta aynı il içinde İlçelerde bile zamanlama farklılık gösterebilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 27 Ocak 2016 - 2:10:39

Benzer Konular

Yukarı Çık