Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ev Tapusu İle İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanmak isteyenler ve bir türlü kredilerini onaylatamayanlar farklı yollar deneyebilirler. Bunlardan biri ise ipotektir. Bu yöntem ise ev tapusu ile ihtiyaç kredisi nasıl çekilir sorunuza cevap olacaktır. Bankalar çeşitli nedenlerden dolayı ihtiyaç kredinizi onaylayamayabilir. Bunun en büyük sebeplerinden biri kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notunun yanı sıra sahip olduğunu gelir de kredi kullanmanız için yeterli olmayabilir. Herhangi bir sebepten dolayı kredi kullanamıyorsanız bankaya krediyi ödeyebilir durumda olduğunuzu kanıtlayamamışsınızdır. Bu durum da ipotek ile ihtiyaç kredisi kullanma yöntemi sayesinde istediğiniz ihtiyaç kredisini kullanabilirsiniz. Bu yazımızda konut ipotek etme üzerinden gideceğiz.

ev tapusu

Eğer bir eve sahipseniz ve evi ipotek edebilecek durumdaysanız ev tapusu ile ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken kredi kullanmak istediğiniz bankaya evinizi ipotek ettirerek kredi kullanmak istediğinizi beyan etmektedir. Bu durumda banka ev değerinin yarısı kadar sizlere ihtiyaç kredisi sağlayacaktır. Bu durumda banka evinize ipotek koyacaktır. İhtiyaç kredinizin bütün borcunu ödediğinizde ise evinizin üzerinde bulunan banka ipoteğini kaldırabilirsiniz.

Evi İpotek Ettirip Kredi Çekmek

Bankadan kredi çekmek için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bu alternatiflerden birisi de evi ipotek ettirip kredi çekmek oldu. Ayrıca kredi notunuz düşük olsa bile ki banka kredisi için kredi notunun önemini biliyorsunuzdur. İpotek ederek evinizi kredinizi alabilirsiniz.

Türkiye de birçok banka ipotek kredi çekme imkânını sizlere sunmaktadır. Deniz bank, Akbank, Bank Pozitif gibi bankaları örnek olarak gösterebiliriz. Eğer evinizi ipotek göstererek kredi almak istiyorsanız yapmanız gereken bankanın en yakın şubesine giderek kredi başvuru formu doldurmak ve ipotekli kredi istediğinizi belirtmektir. Ayrıca aklınıza takılan tüm soruların cevabını da günün her saati aktif olarak hizmet veren müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. İpotekli kredi çektiğiniz için eğer kredinizi ödemezseniz evinize banka tarafından el konulabilir. Bu noktayı göz önünde bulundurarak ödeyebileceğiniz kredi miktarından daha fazla kredi çekmeyin.

Evi ipotek ettirip kredi çekmek işlemi için bankaya gitmeniz yeterli ardından kredinizi alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve aylık tablonuzda belirtilen rakamlar ile de geri ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

İPOTEKLE KREDİ ALIRKEN BUNA DİKKAT EDİN

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kar ve zarar karşılaştırmanızı doğru yapmak olacaktır. 50 bin liralık bir kredi çekmek için 150 bin değerinde bir evi ipotek etmek oldukça saçma bir yatırım olur. Çünkü üç aylık bir periyotta banka ödemelerinizi karşılamazsanız, bankalar borcunuz karşılığında ipotek ettiğiniz mülkü satışa çıkartırlar. Üstelik bu satışta, evin fiyatı sizin kredi borcunuz kadar olur. Yani, banka 50 bin liralık borç için, 150 bin liralık evi yine 50 bin liradan satışa çıkartılır. Bu da sizin hem maddi, hem de manevi açıdan ciddi kayba uğramanız demektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve kaybınızı minimuma indirmek için, bütçe ayarlamalarınızı doğru yapmalısınız. Ucu ucuna yapılan bütçe hesaplamaları daima hüsran ile sonuçlanır.

Geliriniz ile ilgili bütçe hesaplamaları yaparken, kazancınızla ucu ucuna hesap yapmak yerine, mutlaka harcamalarınızı her an beklenmedik bir sorun, bir harcama ortaya çıkacakmış gibi yapmanız gerekir. Daha güvenilir ve daha sorunsuz bir süreç atlatabilmek için, özel olarak hizmet veren bireysel finans danışmanlarından destek alabilirsiniz. Ev tapusu ile kredi almak için, çalışmayı düşündüğünüz bankanın şubesine bireysel olarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 7 Kasım 2015 - 11:57:43

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. ÖMER BARIN dedi ki:

  72 YAŞINDAYIM EV TAPUM VAR KREDİ ALABİLİRMİYİM HANGİ BANKAYA BAŞ VURAYIM

 2. eren dedi ki:

  merhaba benim hisse sahibi olduğum bi iş yeri olarak gözüken taşınmaz mülk tapum var ama şuan çalışmıyorum hangi bankadan nasıl kredi çekebilirim

  • Kredi Puanı dedi ki:

   Üzerinize kayıtlı hisseli tapularda, maalesef bankalar teminat sayarak kredi vermemekte. Bireysel olarak kredibilitenize bağlı olarak kredi kullanmayı denemelisiniz.

 3. Erdal bozkaya dedi ki:

  Merhaba 5 bin tl ile evi ipotek etmeyi kabul eder mi herhangi bir banka?

 4. serkan dedi ki:

  Maaşa haciz gelmez ipotek olan mal a işlem yapılır maaşını 4 de 1 i kesilebilir oda karşılamak ipotek demek zaten bu teminat maaş değil o ev

 5. AYŞE MELEK dedi ki:

  Merhaba ,Bankadan evi ipotek göstrerek kredi çektim ama ipotek gösterdiğimiz evde ben oturmuyorum krediyi kullanan akrabalarım oturuyor ve 3 aydır taksitlerini ödemiyorlar 15.000 para yatırdılar bu durumda ne yapmam gerekiyor maaşıma haciz gelirmi nasıl bi yol izlemeliyim

Yukarı Çık