Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf ve Sanaatkarların mesleki faaliyetleri için gerekli krediyi sağlamak amacıyla 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümleriyle Esnaf ve Sanaatkarlar Kooperatifi kurulmuştur.Daha sonraki yıllarda birçok yeni kooperatif kurularak sayıları oldukça artmıştır.Daha sonraki dönem de tüm kooperatifler ortak bir çatıda toplanmışlardır.

Devlet Esnaf ve sanaatkarlar için tahsis edilen kaynakları kullandırmak ve kredi vermekle yükümlü olarak da Halk Bankasını görevlendirmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Gerekli Evraklar

Esnaf Kefalet Kredisi almak için kooperatife ortak olmak koşuldur.Ortaklık için gerekli evraklar:

  • esnaf ve sanaatkar olmak
  • esnaf ve sanaatkar sicilinde olmak,
  • iş yeri ve ikametgahı kooperatifin çalışma bölgesinde olmak
  • başka bir kooperatife üye olmamaktır.

esnaf için

 

Eğer ortaklığa uygun giriş şartlarını taşıyorsanız,kredi talebiniz için yazılı olarak kooperatife başvuru yapmanız gerekir.Başvurunuz kooperatif tarafından değerlendirmeye alınır.Kredi başvurunuz 15 gün içerisinde değerlendirilir,kabul yada ret kararı verilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Halkbank

Bundan sonra ki süreçte Kooperatif kredi talebinizle ilgili mali durum araştırmasını tamamlar.İstihbarat raporunu düzenleyip,kefalet haddini tespit eder.Kabul kararı çıkan krediler için kredi teklifini Halk Bankasına iletir.

Halk Bankası teklifi inceler,banka da kendi istihbarat raporunu hazırlar.Eğer bankanın hazırladığı istihbarat raporu da olumlu sonuçlanırsa ortak kredilendirilir.

Kategori: Halkbankası
Yazar: Tarih: 30 Ocak 2016 - 8:14:16

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. İbrahim dedi ki:

    Arkadaşlar turizmin hali ne olacak bu esnaf ne yapacak kredisini yatırmak için ne yapacak bilen var mı devlet ne zaman el atacak buraya

Yukarı Çık