Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Eş İzni Olmadan Kredi Çekilebilir mi?

Eş izni ile kredi alımında yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre artık eş rızası konut ve otomobil kredileri içerisinde aranacak. Ancak ticari kredilerde eş izninin olmasına gerek kalmayacak. Burada aile birliğinin oluşmasına öncelik veriliyor.

Bu nedenle bir aile reisi otomobil, konut veya ihtiyaç kredisi alacağında evdeki eşinden de izin almış olacak. Ortak olarak kullanılan gayrimenkullerin alınıp satılmasında da eş rızası gösterilecek. Bununla birlikte ticari olarak alınacak olan kredilerde eş iznine gerek duyulmuyor.

Bankaların bu düzenlemeyi en kısa zamanda uygulaması gerekiyor. Bu önlem aile bütünlüğünün korunması açısından oldukça önemlidir. Kredi borçlusu sayısının her geçen artması nedeniyle aile içerisindeki huzursuzlukların artması ve borçlardan dolayı aile gelirlerinin düşmesi Türk aile yapısına zarar veriyor.

Bankalar kredi notu gibi sistemlerle de artık kredi verilmesini zorlaştırıyor. Böylece toplum genelinde alınması planlanan kredilerin düzenlenmesi ve herkesin yeni borçların altına girmesi de engellenmiş oluyor. Eş izni olmadan kredi çekilme düzenlemesi BDDK tarafından bankalara bildirilecek.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 1 Mart 2016 - 7:56:14

Benzer Konular

Yukarı Çık