Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

En Çok Müşterisi Olan Banka

Banka nedir?; faizle para akışı sağlayan,kredi ,iskonto işlemleri yapan, kasalarında para , ve değerli evrak veya zinnet eşyası barındıran ve ekonomik ve finansal etkinlikler yapan kuruluşlara denir. Banka müşterisi olabilmek için bu herhangi bir nedenle bir bankaya maddi olarak bağımlı olmaktan geçer. Müşteriler banka seçerken bir kaç kriter kullanır.

Örneğin en çok hangi banka faiz verir , kredi çeksem en az faiz ödeyeceğim banka hangisi , hangi banka daha güvenli vb durumlarda seçim yaparak müşterisi olunur. Birde seçme şansı olmadan banka müşterisi olunabilir örneğin çalıştığınız yerin anlaşmalı olduğu bankaya maaşınızı yatırması sizi otomatik müşteri yapar. Bir bankanın çok müşterisi olabilmesi için öncelikle çok güvenilir olması ve müşterini en az zararla ve kendini maximum karla çıkarmayı biliyor olması gerekmektedir.
Bankaların bazıları büyüklüğünü müşteri sayısından almazda yatırımcılarının zenginliğinden alabilir. Örneğin exim bank. Yani bankalar kendi aralarında da ayrılırlar. mevduat bankaları , yatırım ve sermaye bankalarıdır. Bunlarda üçe ayrılır Kamu sermayeli bankalar, özel sermayeli bankalar, yabancı sermayeli bankalarıdır.

Bankaların tablosu

Mevdudat bankaları Banka Adı Şube Sayısı Müşteri sayısı
Kamu sermayeli TC Ziraat bankası 1789 238347
Özel sermayeli İş bankası 1355 230989
Yabancı sermayeli Denizbank 691 70192
Yatırım ve sermaye bankaları Banka Adı Şube Sayısı
Kamu sermayeli İller Bankası 18
Özel sermayeli Aktif Yatırım Bankası 8
Yabancı sermayeli Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası 1

Türkiye en çok müşterisi olan banka Ziraat bankası dünyada ise Deutsche Bank tır.

Kategori: Ziraat Bank
Yazar: Tarih: 25 Ocak 2016 - 11:37:13

Benzer Konular

Yukarı Çık