Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emekliye Devletten Avans Müjdesi

Devlet, ay sonunu getirmekte zorlanan emeklilere avans müjdesi vererek bayram öncesinde önemli bir gelişmeye imza atacak.Bilindiği gibi emekliler, maaş bakımından uzun zamandır sorun yaşıyor. Bu sene promosyon kampanyasıyla da emeklileri sevindirmeye çalışan Hükümet yetkilileri, avans müjdesiyle de 2016 yılının emekliler bakımından çok daha parlak geçmesini planlıyor.

Dolar üzerindeki artışı yanı sıra enflasyon rakamlarının üst seviyelerde olması ve geçim derdinin daha da arttığı şu dönemlerde emekliler için verilecek olan bu destek büyük öneme sahip. Emekli maaşlarına yapılan zamlar da enflasyon nedeniyle herhangi bir katkı sağlamıyor. Her dönemde yapılan bütçe ve maliyet hesaplamaları da emeklilerin yeni bir umuda başlamasını sağlıyor. Son dönemlerde Meclis ve Ankara gündeminde yer alan haberler de emeklilere oldukça heyecanlandırdı. Bu duyuma göre; devlet ay sonuna kadar  maaşını kullanmakta zorlanan ve geçinemeyen emeklilere ek hesap açarak avans verecek. Şu an olan uygulamada ise maaş bağlanmasını bekleyen ve emeklilik istediğinde bulunan kişilere 3900 liraya kadar avans verilebiliyor. Bunun yanı sıra yeni düzenleme ile birlikte bu rakam 11 milyon emekliye kadar ulaşabilecek.

Emekliye nakit avans

Emekliye nakit avans

Devlet tarafından verilecek olan avans neye göre belirlenecek sorusuna gelince de bu avans, emeklinin aylık maaşına göre belirlenecek. Buna göre ayda 1200 TL maaş alan bir emekli için avans miktarı 3600 TL olabilecek. Verilen bu avans da emeklilerin maaşlarından taksitler olarak kesilebilecek. Kesintinin yapılması için belirlenecek olan taksitler de emeklilerin isteğine göre 12, 24, veya 36 ay şeklinde olabilecek. Avansların geri ödenmesinde de devlet, emeklilerinde herhangi bir faiz almayacak. Bu da bir bankadan kredi almaya göre çok daha avantajlı olmuş olacak. Uygulama eğer yürürlüğe girerse milyonlarca emekli, bankalardan yüksek faizler ve zorlu geri ödemeler yerine devletten avans alabilecek.

Bu konu ile ilgili çalışmalarına devam eden Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik kurumu, ilerleyen günlerde bir araya gelerek emekli avansı ile ilgili kesin bir karar alacak. Enflasyon zammı ve seyyanen zam ile birlikte yükü artan emeklilere, bu avans tam anlamıyla ilaç gibi gelecek.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 11 Haziran 2016 - 9:22:25

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. engin dedi ki:

    Hepsi palavra bu zat kimseye zirnik vermez dalga gecmeyin emekliyle. Kendilerine anında zam yapar. Bize süründürme..

Yukarı Çık