Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emekliye 600 – 900 TL Promosyon Veren Banka

Uzun zamandır gündemde olan emeklilere verilecek promosyon ödemelerinde artık sona yaklaşıldı. Uzun zamandır üzerinde çalışılan ve bankalar ile Hükümet arasında yoğun görüşmelerin geçtiği promosyon ödemelerinde Haziran ayı hayal kırıklığı ile sonuçlansa da Temmuz ayı içerisinde ödemelerin gerçekleşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz Haziran ayı ile birlikte emekliler için promosyon heyecanı en üst seviyede yaşanmıştı. Hükümet ile sendikalar arasında aylardır devam eden pazarlık maratonunu ay sonuna kadar yetişmedi. Ancak temmuz ayı içerisinde bankalar ile Hükümet arasında sözleşmelerin yapılması bekleniyor. Çalışma Bakanlığı yetkilileri de promosyonların verileceği bankalar ile promosyon pazarlığını devam ettiriyor. İlk etapta çok küçük rakamlarla masaya oturan bankalar ile anlaşma sağlanamadı. Bankalar promosyon ödemelerinde ilk olarak 3 yıl için 300 lira teklifinde bulunmuştu. Görüşme esnasında bir banka yaptığı protokol ile ilk maaşları ödeme teklifi sundu. Teklifin diğer bölümünde emeklilere kredi veya kredi kartı imkanları da yer almıştı. Bazı bankaların promosyon ödemeleri karşılığında faizli kredili mevduat hesabı açma zorunluluğunu emeklilere getirmesi emeklileri üzmüştü. Sonuç olarak birçoğu bu şekilde ödeme yapılmasını kabul etmedi.

Emekliye promosyon veren bankalar

Emekliye promosyon veren bankalar

Yapılan anlaşma sonucunda Hükümet tarafından emeklilere ödenecek olan promosyonun en az 900 TL olması kararlaştırılmıştı. Bu rakam enflasyon ve zam hesaplarıyla ortaya konmuştu. Diğer yandan yapılan hesap pazarlık masasına gelirken farklılaştı. Anlaşma sağlamak için yapılan görüşmelerde promosyon vermeye talip olan bankalar bu tekliflerini yukarı çekmeye başladı. Yapılan teklifte bankalar tarafından 3 yıl için 300 liralık ödeme başlamıştı. Daha sonra  bankalar promosyon ödemelerinde 600 TL rakamına ulaştı. Bu gelişme üzerinde Çalışma Bakanlığı yetkilileri bu rakamı da artırmak için çaba gösterdi. Buna göre emeklilerin promosyon ödemelerinin yapılacağı hesaba göre yıllık 300 liradan üç yıl için promosyonun 900 lira olmasında anlaşma zemini aranıyor. İlk görüşmelerde bir yıl için 300 lira rakamını bankalar kabul eden bankaların bu duruma herhangi bir itirazda bulunması beklenmiyor.

EMEKLİYE PROMOSYON VEREN BANKALAR

Promosyon ödemelerinin yapılabilmesi için bankalar ile henüz net bir anlaşma sağlanamadı. Ancak devlet bankaları bu konuda önde görünüyor. Büyük ihtimalle Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank promosyon ödemelerinde tercih edilen bankalar olacak ve ödemeleri yapabilecek.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 9 Temmuz 2016 - 11:39:59

Benzer Konular

Yukarı Çık