Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emekliye 3 Maaş Avans

Şu sıralar gündemde olan bu konu, milyonlarca emekli tarafından bekleniyor. Maaşının üç katına kadar avans verilmesi ve faizsiz olarak geri ödenmesi gündemde. Çalışma ve Maliye bakanlığı tarafından ortak olarak yürütülen çalışmanın tamamlanması ile birlikte artık milyonlarca emekli vatandaş, 3 maaşa kadar avans fırsatından yararlanabilecek. Faizsiz ve 36 aya kadar vade seçeneği ile geri ödeme fırsatı sunacak olan emekliye 3 maaş avans planı, nakit ihtiyacı olan ve banka faizlerinden dert yanan emeklinin yüzünü biraz da olsa güldürecek. %0 faiz ile, emekli maaşından kesinti yapılarak geri ödenecek olan bu avans kapsamında her emekli kendi maaşına göre maaşının 3 katına kadar avans alabilecek. Bu durumda 1200 TL maaş alan bir emekli 3600 TL’ye kadar avans alabilecek ve 2000 TL maaş alan bir emekli de 6000 TL’ye kadar faizsiz ve 36 ay geri ödemeli avans alabilecek.

Kısa bir süre sonra meclise getirilecek olan ve şuanda taslak halinde olan emekliye 3 maaş avans planının meclisten geçeceği düşünülüyor. Bu çalışmanın meclisten geçmesinin ardından artık emekliler, yazılı başvuru yaparak belli bir miktara kadar avans alabilecek. Geri ödemeler, emeklinin isteği doğrultusunda 12, 24 ya da 36 aya kadar vade seçeneği ile faizsiz olarak, maaştan kesinti yapılarak yapılacak. Böylece nakit sıkıntısı olan ya da mevcut kredi ödemesi nedeniyle yeni bir kredi alamayan emekliler, SGK’dan avans alabilecek. Bu uygulamanın birçok emeklinin nakit sıkıntısına iyi geleceği düşünülüyor.

Faiz derdi olmayan ve ekstra masraf çıkarmayan emekliye 3 maaş avans uygulamasında ne kadar avans verileceği, vatandaşın aldığı maaş üzerinden hesaplanacak. Zor durumda ve maddi sıkıntı yaşayan emeklileri rahatlatmak için tasarlanan bu uygulama, Maliye ve Çalışma bakanlığının ortak çalışması ile yürütülüyor. Önümüzdeki günlerde meclise getirilmesi bekleniyor. Şu sıralar televizyon ve internet haberlerinde sık sık gördüğümüz bu planın taslak olmaktan çıkıp uygulamaya geçildiğinde birçok emekli rahatlayacak gibi görünüyor. SGK’dan emekliye faizsiz avans hesabını hayata geçirecek emekliye 3 maaş avans uygulamasının yanı sıra, seçim öncesinde de gündeme gelen emekliye maaşının 10 katına kadar kredi kampanyasının da önümüzdeki günlerde yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Böylece emekliye 3 maaş müjdesinin ardından bir de düşük faizli maaşının 10 katına kadar kredi fırsatı ile milyonlarca emekli vatandaşın cebi rahatlayacak, yüzleri gülecek…

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 5 Kasım 2016 - 7:58:54

Benzer Konular

Yukarı Çık