Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emeklilere TOKİ Başvuru Şartları

Günümüzde ev sahibi olmak artık çok zor. Konut kredisi için bankalar gittiğimiz zaman çekeceğimiz kredinin %45 ini fazladan faiz oranları ile katlanmakta. 100.000 TL konut kredisi çeksek, geri ödemesi 150.000 TL olmaktadır. Devletin desteklediği TOKİ projeleri bir çok insanı ev sahibi yapmıştır. Dar gelirli insanların ev sahibi olmaları için büyük bir şans ama TOKİ projelerinden yararlanmak kolay değil. Çünkü taleb çok, projede yapılan konutlar az. TOKİ konutları kura ile yapılmaktadır. Başvuruların arasında illerdeki TOKİ yönetiminin ve noterin denetimi altında yapılmaktadır. Ama özellikle emekliler için TOKİ önceliğinin olması da çok iyi. Yaşı ilerlemiş kişilerin kiralarda oturmaları zor. Çünkü insanın en çok rahat etmeyi istediği günleri emeklilik günleridir.

Bunun için senelerce emekli olabilmek için çalışmıyor muyuz? Devletin yapmış olduğu emeklilere TOKİ şartları ise, Tc vatandaşı olmak, TOKİ projesinin olduğu il ve ilçede en az bir yıl süre ile ikamet ediyor olmak, daha önce hiçbir TOKİ projesinden ev almamış olmak, kendisinin veya eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının hiçbirinin üzerin kayıtllı herhangi bir mülkü bulunmaması, ailenin aylık toplam gelirinin 3.200 TL geçmemesi gerekmektedir. Bu İstanbul’da 3.700 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli olma şartıyla, vefatından sonra ancak eşi başvuruda bulunabilir. Eşlerin ikisininde emekli olması durumda yalnız birinin başvurusu kabul edilmektedir. Başvuru için gereken belgeler ise, kimlik fotokopisi, sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna dair belge gerekmektedir.

TOKİ BAŞVURU SORGULAMA

TOKİ başvurusundan sonra, konut sahibinin kendisi oturması koşulu vardır. Herhangi bir sebeple kendisinin oturmadığı tespit edilir ise, sözleşme TOKİ tarafından feshedilir. Eğer emekliliğini vefatı halinde, eşinin de oturmadığı tespit edilirse yine sözleşme feshedilmektedir. Alacağınız konutun borçları bitinceye kadar hiçbir şekilde satışını yapamazsınız. Tüm  illerdeki  TOKİ projelerini WEB sitesinden takip edebilirsiniz. İkamet ettiğiniz İli seçerek yapılmakta olan veya satışa sunulan konutlarla ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 6 Mayıs 2016 - 10:00:23

Benzer Konular

Yukarı Çık