Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ekonometri Bölümü Nedir Tercih Edilir Mi?

Ekonometri bölümü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan bir bölümdür. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüm içerisinde ekonomi bilimlerinde kullanılacak olan birçok teorik ve pratik bilginin eğitimi verilir. Ekonometri bölümünden mezun olan kişiler ekonometrist olarak göreve başlarlar.

Bölüm mezunlarının birçok alanda iş imkanı vardır. Bu iş imkanları içerisinde özel şirketler ve kamu kurumlarında çalışmak vardır. Kamu kurumlardan çalışacak olan kişilerin genel olarak KPSS puanı ile atanması söz konusudur. Özel sektörde çalışacak olan kişilerin yabancı dil bilgisinin iyi seviyede olması gerekir. Bu bölümden mezun olan kişiler bankacılık sektöründe de çalışmaktadır. Bankacılık alanında ve borsa alanında çeşitli pozisyonlarda çalışmaları mümkündür.

İş olanakları son dönemlerde oldukça fazla olan bölümün genel olarak özel kurumlarda çalışan sayısı fazladır. Birçok üniversitede bu bölüm bulunur. Bölümden mezun olan kişiler İşletme veya İktisat alanında da çalışabilir. Bu alanlarda çalışan kişiler yüksek lisans ve doktora eğitimlerini alarak üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 9 Kasım 2015 - 11:30:27

Benzer Konular

Yukarı Çık