Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Dolar Neden Düşer Neden Yükselir?

1600 yılların sonların da İngiliz kolonilerinde askeri maliyeti karşılamak için basılan banknotlar ile Doların temelini  atılmıştır. ABD,Kanada, Avusturya ile Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, Asya ve Avrupa’daki bazı ülkelerin resmi para birimidir. Bir ülkenin ekonomisi iyi ise parasının değeri de yüksek olur. Bu böyledir. Özellikle gelişmiş olan ve ekonomileri kuvvetli olan ülkelerin, diğer ülkelerin yani; ekonomisi zayıf olan ülkelerin para değerlerine nazaran daha değerlidir. Bir çok insan merkezi bankamızda ne kadar çok para basarsak daha fazla paramız olacağı için daha zengin bir ülke oluruz diye düşünürler.

para sayma

para sayma

Daha çok Para Bastıkça Daha Çok Zengin Olmayız

Bu çok yanlı bir düşünce. Çok basit bir örnekle açıklayayım; ülkemizde domates yazın ucuz kışın ise çok pahalıdır. Çünkü domates yazın daha çok yetiştirildiği için çoktur. Ama kışın sadece seralarda bin bir zahmetle yetiştirildiği için azdır. Az olduğu için daha pahalıdır. Yani her zaman değişmeyen bir kanun vardır, oda az olan şey her zaman kıymetlidir ve pahalıdır. Yani biz çok para basarsak, paramız dünya genelinde değeri düşük olacak ve dış ticaretlerde zarara uğrayacağız. Bu nedenle çok para basmak bir ülkeye zenginlik değil fakirlik getirir.

Gelelim doların durumuna. İlk cümlemden de dediğim gibi Dolar ekonomisi güçlü olan batı ülkelerin resmi parasıdır. Ekonomisi yüksek ülkelerinde para basımı azdır. Bu nedenle para birimleri diğer ülkelerin paralarına nazaran daha değerlidir. Peki dolar neden düşer, neden yükselir?

dolar yatırımı

dolar yatırımı

Her ülkenin ekonomi politikaları vardır, ekonomi politikalarını kendini ileriye götürecek gibi yönetmek o ülkenin yararınadır. Kötü yönetilmesi de zararınadır. Doların resmi para birimi olan ülkeleri doğru bir dış strateji izlediklerinde paraları da değer kazanacağından Dolar yükselecektir. En ufak bir dış strateji deki olumsuzluk para birimlerindeki düşüşe neden olacağından doların düşmesine neden olacaktır. Her ülke ekonomi politikalarını çok iyi yönetmek zorundadırlar. Çünkü hiç bir ülke olduğundan hep ileri gitmek, yani ekonomik olarak daha güçlü olmak isteyeceğinden en büyük hedefleri ekonomik istikrarlarını sağlamaktır. Dünyadaki tüm ülkeleri birbirleriyle ticaret yaparlar. Çünkü bir ülke olup da diğer ülkede olmayan şeyleri almak zorundadırlar. Örneğin tropikal bir ülkeden yetişen bir meyve,tropikal olmadan bir ülkede yetişmez. Yetiştirilse bile diğer ülkeye nazaran daha maliyetli olur. Bu yüzden diğer ülkeden almayı tercih ederiz. Tropikal ülkenin para birim değeri yüksekse o ülke daha çok kalkınır ve zenginleşir ama değeri düşük ise daha az para kazanır.İşte bu yüzden her ülke para birim değerlerini yükseltmek ve kendini ileriye götürmek zorundadır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 17 Mart 2016 - 8:50:59

Benzer Konular

Yukarı Çık