Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır?

18 Nisan Pazartesi günü itibariyle uygulamaya konan çeyiz hesabı yeni evlenecek olan çiftlere çok uygun fırsatlar sunuyor. Hükümet seçim döneminde sunduğu vaatlerden birisi olan çeyiz hesabı, ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Çeyiz hesabı ile birlikte bankalar yeni evlenecek olan çiftlerin hesap isteklerini karşılamak için çalıştı. Çeyiz hesabı esasında bütün bankalardan direkt olarak açılabilmektedir. Ancak çeyiz hesabı açabilmek için bir takım şartlara sahip olmak gerekir.

Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları

Öncelikli herhangi bir bankadan açılan çeyiz hesabına aylık ya da üç aylık olarak ödeme yapılması gerekmektedir. Bu ödemelerin genel olarak en az 3 sene düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ödemelerini düzenli bir şekilde yapan kişilere devlet tarafından birtakım fırsatlar ve haklar verilmektedir. Buna göre çeyiz hesabı açılan banka ile imzalanan sözleşme içerisinde belirtilen süre sonunda olduğu gibi en fazla 5.000 TL tutarında yeni evlenen çiftlere yardımda bulunulacaktır.

çeyiz parası

çeyiz parası

Bu hesabı açmak isteyen kişilerin taşıması gereken bir diğer şart ise şu şekildedir; Herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açan hesap sahibinin devlet yardımından yararlanabilmesi için 27 yaşını doldurmadan önce evlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte çeyiz hesabının avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin evlenmeden önce de en az 3 yıl boyunca hesaba 100.000 ile 1.000 TL arasında ödeme yapması gerekmektedir.

Çeyiz hesabı olan kişilerin bu ödemelerini düzenli olarak yapması çok önemlidir. Bununla birlikte çeyiz hesabına sahip olan çiftlerin aylık olarak ödeme planına sadık kalması ve ödemelerini hiçbir zaman aksatmaması gerekmektedir.

ÇEYİZ HESABI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ KONULAR

Devlet destekli çeyiz hesabı ile ilgili bilinmesi gereken noktalar sadece bunlar değildir. Hesap içerisinde yer alan aylık plandaki ödemelerin 3 defadan fazla aksaması gerekmektedir. Hesap içerisinde gerçekleşen bu aksama durumunda devlet yardımı kesilmektedir.

çeyiz yardımı

çeyiz yardımı

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Diğer yandan çeyiz hesabı içerisinde devlet tarafından yardım almaya hak kazanan çiftlerin evlilik cüzdanlarını da düzenlemeleri gerekmektedir. Bu çiftlerin, evlendikten sonra en az 6 ay içerisinde evlilik cüzdanlarını hesap açılan bankaya teslim etmeleri gerekmektedir. Buna ek olarak çiftlerin çeyiz hesabı açması durumunda istenilen bir bankaya gidilerek hesap açma talebinde bulunması yeterli olmaktadır. Bankaya hesap için gidecek olan kişilerin, banka görevlilerine çeyiz hesabı açacaklarını belirtmesi bu noktada yeterli olmaktadır.

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren çeyiz hesabı, yeni evlenecek olan çiftlerin yuvalarını daha rahat bir şekilde kurmasını amaçlamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yanı sıra Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile alınan bu karar gereğince yeni evlenecek olan çiftlerin borçlanma olmadan kendi evlerini kurabilme ve para biriktirme bilincinin oluşturulması sağlanmaktadır.

Çeyiz Hesabı Açılabilen Bankalar

Çeyiz hesabı açacak olan kişiler, genelde Ziraat Bankası’nı tercih etmektedir. Bununla birlikte bankalar ile işlem yapan kişiler, hesaplarını bankaların internet hesaplarından kontrol edebilmektedir. Düzenli bir geliri olan kişiler de hesaplarının her zaman ödenebilmesi için bankaya otomatik ödeme talimatı verebilmektedir. Otomatik ödeme talimatı ile maksimum veya minimum belirlenen tutara göre aylık olarak kesintiler yapılmaktadır.

Çeyiz hesabı içerisinde yer alan para istenilen zaman çekilememektedir. Çiftlerin çeyiz hesabını bir defa kapatmaları durumunda yeniden bu hesaba sahip olmaları çok mümkün değildir. İsteyen kişiler, ödemelerini toplu olarak da yapabilir. Ancak burada esas nokta ödemelerde istikrar sağlanması ve hesap sahiplerinin her zaman kazanç sağlamasıdır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 21 Nisan 2016 - 1:30:47

Benzer Konular

Yukarı Çık