Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çeyiz Hesabı Açtırmak İstiyorum

Bu günlerde yeni çıkan bir yasa ile, tüm ebeveynler ve 24 yaş altı kişiler, Devlet katkılı çeyiz hesabını merak etmekteler. Devletin düğün giderleri yüzünden sıkıntı yaşayan ve hatta bu nedenle evlenemeyen gençlere büyük yardımı olacak bir proje. Bu proje sayesinde de kişileri birikim yapmaya da itmektedir. Çünkü en az üç yıl birikim yapanlar çeyiz katkısından faydalanacaktır. 18 yaşını geçmiş kişiler 24 yaşına kadar herhangi bir çeyiz hesabı açan bir bankaya başvurmalıdırlar. 18 yaşından küçükleri için ise, anne ve babaları başvurmaları gerekir. En az 100 TL en fazla 1000 TL aralığında çeyiz hesabına her ay veya bankalarla anlaşmalarına bağlı  olarak üç ayda bir bu hesaba en az 36 ay çeyiz parası yatırmaları gerekmektedir. Yatırdığınız paranın miktarına göre devlet çeyiz yardımı olabilirsiniz. Yani, en yüksek limitli olarak 1000 TL diyelim, 36 ay sonra devlet katkısı 5000 TL hesabınıza gelecektir. Tabi bazı şartları da vardır. Yalnız bu ilk defa evlenecekler için geçerlidir.

Çeyiz Hesabı Açma Şartları

çeyiz hesabı

çeyiz hesabı

Evlenecek kişi 27 yaşına geçmemiş olması gerekmektedir. 27 yaşından büyükler bu hakkını çeyiz hesabı olsa dahi kaybeder. Evlenmeden 6 ay önce başvuru yapmanız gerekir. Çünkü hesabınıza geçmesi 5 veya 6 ayı bulabilir. Sadece TC vatandaşları bu olanaklardan faydalanabilir. 18 yaşından küçük olanlar için anne ve babaların açmış olduğu çeyiz hesabında isterlerse, 10 yıl biriktirebilirler ama devletin belirlediği en üst limit geçerli olur. Yani benim birikimin çok yüksek ona göre yüksek alabilirim diye düşünebilirsiniz. Kısacası, miktarınız ne kadar yüksek olursa olsun alabileceğiniz çeyiz yardımı 5000 TL yi geçmeyecektir. Çeyiz hesabı bazı bankalarda değişmektedir. Yani siz 36 aydan daha fazla birikim yapma sözünü verirseniz, yatırdığınız paraya banka faizleri de eklenecek ve birikiminiz daha yüksek olacaktır.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır?

Örneğin, Halk Bank çeyiz hesabında böyle bir birikim yapabilirsiniz. Böylelikle hem birikiminize faiz işlenecek, hemde devlet çeyiz katkısı ile birikiminiz maksimum olacak. Devletin yapmış olduğu bu yasa ile kişileri birikim yapmaya teşvik etmesi çok güzel bir olay. Çünkü ne zaman çocuğumuz evlenmeye karar verdiyse o zaman birikim yapmaya başlıyoruz. Belki bunu bir yıla sığdırmaya çalıyoruz. Bankalardan kredi çekiyoruz veya yakınlarımızdan eğilip bükülüp borç para istiyoruz. Ama böyle bir durumda hiç sıkıntı çekmeden çocuğumuzun mürüvvetini görmek sevincimizi ikiye katlayabilir. En güzel tarafı da bu. Belki birikimimizi yaparken biraz sıkışabiliriz. Ama o gün geldiğinde birikimimiz bize bulunmuş bir nimet gibi gelecektir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Mayıs 2016 - 9:46:00

Benzer Konular

Yukarı Çık