Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Cepten Sms ile Mesajla Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu hem müşteriler hem de bankalar için çok önemli bir yere sahiptir. Son dönemlerde bankaların artık iflas noktasına gelecek olması, bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlu sayısının milyonlara ulaşması nedeniyle gündeme gelmiştir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan kredi kartları, düşünülmeden alınan krediler daha sonra çok kötü sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Aylık gelirin üzerinde alınan krediler, hem bankaların hem de tüketicilerin yeterli önlemleri almaması nedeniyle bugün yaklaşık bir milyon kredi kartı ve banka kredi borçlusunun olmasına neden olmuştur. Bütün bunların önüne geçebilmek için BDDK(www.bddk.org.tr), kredi kayıt bürosu ile birlikte Findeks’le işbirliği imzalamıştır. Findeks, BDDK ve kredi kayıt bürosu üzerinden aldığı verileri, belirli kurallar ve yüzdeler ile hesaplamaktadır. Bunun sonucunda da rasyonel olarak ortaya çıkan bir puan oluşur. Buna kredi notu(www.kredisorgulama.org) denilmektedir.

kredi notunu etkileyen unsurlar nelermiş bakalım

kredi notunu etkileyen unsurlar nelermiş bakalım

Kredi Notunu Oluşturan Unsurlar

Kredi notunun meydana gelmesinde pek çok unsur, yüzdeler ile etki eder. Bundan dolayı geçerliliği yüksek olan bir puan oluşur. Bankalarında bu kredi notuna olan güveni çok fazladır. Çünkü güvenilir bir şekilde belirli bir sistem kullanılarak hesaplanmaktadır. Kredi notunun öğrenmenin ilk yolu Findeks’e girmektir. Findeks(https://www.findeks.com) üzerinden öğrenilen kredi notu, ilk sefere özel olarak ücretsizdir. Ücretsiz kredi notundan yararlanabilmek için de sisteme TC kimlik numarası ve telefon numarası ile kayıt olmak gerekmektedir. Bu kayıt sonucunda kredi notu görülür.

Kredi Notu Aralıkları

sms-bankacilik

mobil kredi notu öğrenme

Kredi notu 0 puandan başlar ve 1900 puana kadar yükselir. Kredi notundan her bir renk ayrı bir durumu ifade eder. Riskli, çok riskli, iyi ve çok iyi şeklinde isimlendirilen kredi notu, kişilerin bu zamana kadar olan ödeme istikrarlarına göre yapılmaktadır. Kredi notu cep telefonu üzerinden de öğrenilmektedir. SMS ile kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin Findeks’e üye olması gerekmektedir. Aylık olarak verilen hizmete göre değişen paket ücretleri aylık 10 TL’den başlamaktadır. SMS yöntemi ile dilediğiniz her an Findeks paketlerinden birisine üye olarak siz de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Özellikle bankalardan kredi alacak olan, kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi notuna göre hareket etmesi önerilmektedir. Böylece daha bilinçli krediler alınabilmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 25 Nisan 2016 - 8:10:57

Benzer Konular

Yukarı Çık