Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çek Sorgulama

Çek bir kişinin banka hesabı açtırarak ödemelerini hukuksal olarak geçerli kağıtlar ile yapmasıdır. Buna göre kişiler ödeyecekleri miktarı ve kişilerin bilgilerini çek üzerine yazarak bu kişilerin ödemelerini yapabilmektedir. Fakat bazı durumlarda çeklerin geçersiz ya da karşılıksız çıkma ihtimali yüksektir. Son dönemlerde kredi katı kullanımının yaygın olması ve kişilerin birden fazla kredi kartı ile ödeme yapabilmesi çek kullanımını da azaltmıştır. Yine de ödemelerini çek aracılığı ile devam ettiren kişiler de olabilmektedir. Eğer sizlerde ödemlerinizi çek aracılığı ile yapacaksanız çek sorgulamalarınızı yapmanız gerekecektir. Çek kullanabilmek için belirli işlemleri yapmanız gerekmektedir.

İlgili: Findeks Çek Raporu Durum Sorgulama

Öncelikle bir bankada hesabınızın olmasına ihtiyacınız vardır. Daha sonra aldığınız çek kağıt tutarını ödemeniz gerekmektedir. Bu tutar yaklaşık olarak 5-6 TL arasında değişmektedir. Her kullandığınız çek yaprağında 5-6 TL tutarındaki ücret sizlerden tahsil edilmektedir. Çek kullanımında kişiler bazen sorun yaşayabilmektedir. Özellikle çeklerin karşılıksız çıkması kişilerin mağdur olmasına neden olduğundan maddi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durumda bankalar da isimlerinin lekelenmesinden dolayı mağduriyet yaşayabilmektedirler. Bu gibi durumlarda banka karşılıksız çeklerde belirtilen tutarların 600 TL kadarını ödemekler yükümlü olmaktadır.

Çek Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çek kullanımının hala devam etmesi sorgulamaların da yapılmasını kolaylaştırmıştır. Özellikle son dönemlerde en çok tercih edilen sorgulamalardan biri de bankaların internet şubeciliği aracılığı ile yapılan sorgulamalardır. İnternet şubeciliği ile internete bağlanabildiğiniz cihazlardan sorgu yapabilirsiniz. Genellikle internet şubeciliği işlemleri cep telefonları üzerinden yapılmaktadır. Çek sorgulama işlemleri için internet şubeciliğine tıklayın. Gerekli bilgileri girdikten sonra KKB sorulama seçeneklerini göreceksiniz. Bu kısımdan çekiniz ile ilgili sorgulamaları yapabilirsiniz.

Çek kullanımında sorgulamadan biri de SMS aracılığı ile yapılmaktadır. Bu işlemde çek sahibi, banka onayı gibi işlemler mevcuttur. Tc kimlik numarası ile gerekli numaraya SMS göndererek çalıştığınız banka ile iletişim kurulmaktadır. Banka Kredi Kayıt Bürosu ile iletişime geçmektedir. Daha sonra çeki aldığınız kişiye çekin sorgulanması ile ilgili banka onay mesajı isteyecektir, onay mesajı verildiğinde artık çek sorgulamanızı yapabilmeniz mümkündür. Detaylı bilgiler yine size sms yolu ile gönderilecektir.

Çek sorgulanmalarında en çok kullanılan işlemlerden biri de Findeks’tir. Findeks ile birbirinden farklı sorgulamalarını yapabilmeniz de mümkündür. Findeks ile çekinizii sorguladığınızda çeki aldığınız kişinin ödeme alışkanlıklarını da detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Detaylı bir inceleme imkanı sunan bu hizmet sayesinde çeki kabul edip etmeyeceğinize de karar verebilirsiniz. Çek ile işlemlerinizi sürekli olarak devam ettirebilmeniz için kişilerin çek ödemelerini düzenli bir şekilde yapıp yapmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlgili: Findeks ile Çek Sorgulama

Çek sorgulama işlemlerinizi Kredi Kayıt Bürosu üzerinden de yapabilmeniz mümkündür. Çek raporu teyit etmek için teyit edilecek kişinin özel bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Bu özel bilgiler kişilerin TC numarası ve var ise kişilerin vergi kimlik numaralarından oluşmaktadır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 2 Kasım 2016 - 10:36:58

Benzer Konular

Yukarı Çık