Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çek Bozdurma Nedir?

Çek bir ödeme aracıdır.Bir bankaya yapılmıştır.Türk Ticaret Kanununda belirtilen hükümlere göre düzenlenmiş ödeme emri niteliğinde bir ödeme aracıdır.Kıymetli evrak olarak kabul görür.

Çekte vade söz konusu değildir.Ödeme emri niteliğinde bir kıymetli evrak olduğu için bankaya çeki ibraz ettiğiniz de ödemekle yükümlüdür.

ÇEK KIRDIRMA

Bununla birlikte ticari hayatta çek vadeli bir ödeme aracı olarak kabul görmektedir,çekin üzerinde yazan vade tarihinden önce tahsil etmek ticari olarak etik kabul edilmemektedir.Çekin yazıldığı bankaya çeki ibraz ettiğiniz takdirde her ne kadar ödemekle yükümlü olsada müşterisiyle olan ticari ilişkisine de zarar vermemek için hesap bakiyesinin yetersiz olduğunu söyleyebilir.Bankalar 2014 yılından beri vadesi gelmemiş faturasız çeklere ve senetlere karışmak istememektedirler.

çek kırdırma

çek kırdırma

Bazı durumlarda elinizde üzerinde yazan vade tarihi gelmemiş çek bulunabilir.Ve sizin çok acil bir şekilde nakit paraya ihtiyacınız olabilir.İşte çekin kesildiği tarihi beklemeden çekin tahsil edilmesi işlemine “çek bozdurma işlemi” denir.

Çekin üzerinde yazan tarihten önce tahsil etmek istediğinizde banka yerine çek bozdurma işlemini yasal olarak yapan faktoring şirketlerine gidebilirsiniz.Veya yaşadışı olarak bazı kişiler de çek bozdurma işlemi yapmaktadırlar.Bunun karşılığında ise gerek faktoring şirketleri olsun,gerek kişiler %4-5 ile %40’ lara varan oranlarda komisyon almaktadır.

Eğer tabi ki çek vadesinde karşılıksız çıkarsa bu firmalar size geri döneceklerdir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 28 Ocak 2016 - 7:07:12

Benzer Konular

Yukarı Çık