Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çay Destekleme Paraları Ne Zaman Ödenecek

Tarım Bakanlığı tarafından çiftçilere destek olarak verilen çay destekleme parası, bu yıl içerisinde ödenecektir. Ödenme tarihi ise yeni yapılan görüşme sonucunda Nisan 30 olarak belirlenmiştir. 2015 yılı için 12 kr olan çay destekleme parası, bu sene ufak bir artış ile çiftçilere verilecek. Türkiye çay üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu durumun devam edebilmesi için Tarım Bakanlığı, çay üreticilerine ekonomik olarak destek vermektedir. 2012 yılının 3067 sayılı kanuna göre hazırlanan yasada, Bakanlar Kurulu çay tarım alanlarının belgelenmesine istinaden, arsa sahiplerine önemli desteklerde bulunmuştur. Bu destek içerisinde önceden tarla sahibi olan ancak tarlasını kaybeden kişiler, düşük miktarlar ödeyerek tapu sahibi olmuş ve bu arsasını işletmiştir.

Çay Destekleme Ücreti 2016

Çiftçilerin çay destekleme parası alabilmek için başvuru dilekçesi ile birlikte çiftçi belgelerinin çay gönderilerin kuruma iletilmesi gerekmektedir. Özel sektör ve devlet kurumlarına çay gönderen çiftçilerin satılan yaş çay oranlarını da bu belgeler içerisinde bildirilmektedir. Kamu ve özel sektör işletmelerince 2015 yılı üretiminde satılan ve alınan yaş çay miktarı da Tarım Bakanlığına bildirilmelidir. Bu sayede 12 krş ödemenin kg üzerinden yapılması ve 2016 yılının zamlanması söz konusu olabilmektedir.

çay destekleme parası

çay destekleme parası

2016 yılı için yapılan işlemlerde enflasyon rakamlarının ve diğer bilgilerin artması ile birlikte çay destek paralarının daha fazla yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çay destekleme parası ile birlikte çiftçilerin her zaman daha rahat ortamlarda çay üretmesi ve kazançlı çıkmasına da yardımcı olunmaktadır.

Doğu Karadeniz çay üretiminde dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Bu durumun başlıca nedenleri arasında devlet tarafından çay işletmelerinin ve çay üreticilerinin desteklenmesidir. 2012 yılı itibariyle çay işçilerine de destek sağlanması ile birlikte çay üretiminde ve çay üretim tesislerinde ciddi bir artış görülmüştür. Bu artış ihracat ve ithalat rakamlarına da yansımıştır.

Çay üreticilerinin ve işletmelerinin desteklenmesi ile birlikte fındık üreticilerine de aynı durum uygulanmaktadır. Fındık destek ödemeleri olarak verilen destek paraları, böylece tarımın ve tarım kooperatifleri gelişim göstermektedir. Çiftçilerin tarım kooperatifleri ile birlikte çay üreticilerinin de desteklenmesi ile birlikte 2020 yılında çok daha önemli atılımlara imza atılması merakla beklenmektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 16 Nisan 2016 - 8:40:33

Benzer Konular

Yukarı Çık