Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Cari Hesapta Alacak Nedir?

Cari hesapların kullananlar genelde işletmelerdir. İşletmeler cari hesaplarındaki borç olarak nitelendirdikleri, şirketin mal veya aldığı hizmet karşılığında ödeyecekleri miktardır. Alacak ise, müşterilerine sunmuş oldukları mal ve hizmetleri sonucunda alacakları miktardır. İşletmeler bu hesapları çok iyi takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü bunun sonucunda şirketin geliri, gideri ve vergileri hesaplanmaktadır.

Bütün bu hesapların sonucunda da şirketin geliri hesaplanıp ona göre durum belirlenmektedir. Bu tür ince işlemler şirkette yetkili  uzman tarafından yapılmaktadır. Çünkü tüm bu hesaplamaları yapmak bir uzmanlık getiren bir iştir. Yani genel muhasebecilerin işidir. Muhasebeci tüm girdileri, çıktıları, vergileri, indirilecek vergilerin durumlarını inceleyerek ve kayıt ederek bir rapor halinde şirket sahibine yada sahiplerine sunar. Şirket sahipleri de bu raporlar dahilinde şirketlerinin durumları konusunda yatırımlarını gerçekleştirir yada gerçekleştirmez.

Bu konuda muhasebecinin yaptığı iş gerçekten kolay bir iş değildir. Çünkü en ufak bir hatayı kaldırmayan bir meslekleri vardır.  Tüm bu raporlarda alacak borçlardan fazla ise, şirket karı olarak görülmektedir. Ama borçlar alacaklarından fazla ise, şirket zarar da olduğu anlamına gelmektedir. Yani tüm işlemler şirketin ne derece kar veya zarar yaptığını belgeleyen bir işlemdir. Muhasebeciler şirketlerin bu hesaplarını genelde excel yada netsiz gibi muhasebe programlarında yapmaktadırlar.

Bu programlara tüm veriler girilir ve otomatik olarak şirketin tüm ayrıntıları raporlanır. Ama unutulan yada yanlış giriş yapılan bir veri ile  tüm raporun yanlış çıkabileceği bir sistem olduğu için çok dikkat gerektirmektedir. Bu raporları tüm şirketler faaliyette oldukları sürece tutmak ve kayda geçmek zorundadırlar. Çünkü bu raporlar sayesinde Devlet vergi alacağı  takibini yapabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda görülen bir usulsüzlük  şirketin ceza yemesine yada kapatılmasına kadar gidebilmektedir. Çünkü Devlet sonuçta bu bilgiler çerçevesinde vergisini alabilmektedir. Bu nedenle şirketler için cari hesapların dikkatli ve doğru tutulması önemlidir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 19 Haziran 2016 - 3:42:55

Benzer Konular

Yukarı Çık