Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bireysel Kredi Notu Dereceleri

Kredi notu bankalar için oldukça önemli bir veridir. Kişilerin sicili hakkında detaylı bir şekilde bilgi veren kredi notları bir süreç sonucunda meydana gelir. Bu süreçte, kredi notunun yükselmesini veya düşmesini etkileyen birçok unsura dikkat edilir. Kişilerin bir sene içerisinde çektikleri kredilerin limitleri, kaç banka ile işbirliği yaptıkları, bankalar ile olan ilişkileri, kredi kartlarının ödenmesi ve diğer işlemler ile kredi kayıt bürosu kat sayıları ile birlikte bireysel kredi notu hazırlanmaktadır.

Kredi notu hazırlama işlemlerinde Findeks, BDDK ve kredi kayıt büroları birlikte hareket etmektedir. Sistem içerisinde her bir unsurun belirli bir yüzdesi vardır. Kredi notu düşük olan kişilerin bu puanları dikkate alarak bir sonraki dönemde işlemlerini düzenlemesi ve buna göre hareket etmesi gerekir. İsteyen kişiler, her zaman Findeks üzerinden ilk sefere mahsus ücretsiz olarak kredi notunu öğrenebilmektedir. Kredi notu, daha sonra öğrenmek isteyen kişilere ücretli olarak sunulur.

findeks kredi

findeks kredi notunu anında öğrenin..

Findeks, sadece kredi notu değil kredi danışmanlığı hizmeti de vermektedir. Böylece, kredi notu için başvuruda bulunan kişilere yeni işlemler yapma imkanı da sağlar. Kredi notu, hem bireysel hem de kurumsal olarak öğrenilebilir. 5 yıl içerisinde güncellenen kredi notlar, bu sayede kişilerin yeni bir puanlama sistemine dahil olmasını sağlar. Ancak, kredi notu düşük olan kişiler bir anda çok yüksek seviyelere ulaşması çok mümkün değildir. Kredi notu çok iyi olan kişiler de gerekli durumlarda puanlarını orta seviye veya çok yüksek seviyelere çıkarma hakkına sahiptir. Bir bankaya kredi başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka bu kredi notunu bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir. Çünkü kredi notları, bankalardan alınacak olan kredilerin de belirlenmesinde etkilidir. Örneğin, az riskli kredi notu olan kişiler, 10 bin TL’lik kredi çekebiliyor iken kredi notu çok iyi olan kişiler 100 bin TL’ye kadar kredi çekebilmektedir.

kredinotu derecelendirme

kredi notu derecelendirme

Bireysel olarak hazırlanan kredi notu dereceleri de şu şekildedir;

Çok Riskli Kredi Notu

Bu grupta olan kişilerin bankalardan kredi alması imkansızdır. Kırmızı renk ile gösterilir. Puan aralığı da 0-799 arasındadır. Bankalar ile daha önce kredi veya kredi kartları ile hiçbir şekilde işlem yapmayan kişiler de bu puan aralığında yer alır.

Orta Riskli Kredi Notu

Turuncu renk ile gösterilen ve 800-1299 puanları arasında yer alan kişiler, orta riskli olarak değerlendirilir. Kara listede olan ve sicili bozuk olan kişilerin kredi notu bu seviyelerde olmaktadır.

Az Riskli Kredi Notu

Renk olarak sarı kullanılır. Fİndeks’e giren kişiler az riskli değerlendirmesini gördüğünde kredi notu aralıklarının 1300 – 1499 arasında olduğunu görüntüler. Az riskli grubunda yer alan kişilerin kredi alması bir anlamda muhtemeldir. Ancak garantisi yoktur ve alınsa da çok düşük limitli krediler alınabilir.

İyi Kredi Notu

Bankaların kredi verdiği gruplar bu puan aralığında yer alan kişilerdir. 1500 – 1699 arasında yer alan kişiler açık yeşil olarak değerlendirilir. Türkiye ortalamasının üzerinde olan bu puan, bankalardan kredi alabilmek için yeterli olmaktadır. 1500 puan, sorunsuz bir şekilde kredi alabilmenin en alt sınırıdır.

Çok İyi Kredi Notu

1700 – 1900 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler çok iyi olarak değerlendirilir. Findeks üzerinde bu puan aralığının karşılığı koyu yeşildir. Bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi alınabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 15 Nisan 2016 - 8:35:02

Benzer Konular

Yukarı Çık