Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel Emeklilik, son dönemlerde Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşan bir uygulama. Bireysel emeklilik sayesinde kişiler, çalıştıkları kurumların yanı sıra prim yatırarak bağlı bulundukları özel sistemlerden emekli olma hakkı kazanabiliyor. Bu primler, kişiler istedikleri rakamlara göre düzenleniyor. Diğer yandan bankaların belirlediği en düşük limitten de ödeme işlemleri yapılabiliyor. Bireysel emeklilik sistemi, artık çoğu bankada mevcut durumda. Bankaların yanı sıra emeklilik için hizmet veren özel sigorta kuruluşları da bireysel emeklilik için müşteri kabul edebiliyor. Bireysel emeklilik işlemlerinde yer alan kişilerin emeklilik hakkı 20 yıllık sürelerde dolabiliyor.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik ile ilgili işlem yapan kişiler, aynı zamanda her ay yatırdıkları primler üzerine yüzde 25 oranında destek alabiliyor. Bireysel emeklilik sisteminde yer alan kişiler, emekli olduklarında para veya maaş alabiliyor. İsteyen kişiler, aylık olarak düzenli para alabiliyorken diğer yandan yatırılan paranın hepsini çekme hakkını da talep edebiliyor. Bireysel emeklilik isteğe göre iptal edilebiliyor. Emeklilik sistemini iptal etmek isteyen kişilerin bağlı bulundukları sigorta primlerinin yattığı kuruma giderek sistemden ayrılmak istediğini belirtmesi yeterli olabiliyor.

Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi

bireysel emeklilik

bireysel emeklilik

Emeklilik sisteminden ayrılan kişileri o dönem kadar yatırılan paralarını geri alma hakkına da sahip. Emeklilik sisteminden ayrılan kişilerin genel anlamda bu sistemden ayrılmak istemesi, gelecek adına da riskli olabilmektedir. Çünkü sisteme yapılan giriş bu anlamda esas alınmaktadır. Yani bir kişi 2010 yılında sisteme giriş yaptıysa o döneme kadar hiç para yatırmamış olsa bile emeklilik sistemine giriş tarihi üzerinden emekli olabilmektedir. Sistem üzerinde bulunan kişilerin bütün kimlik bilgileri bankalarda yer almaktadır. Bankaların bu işlemlerinde otomatik ödeme talimatı da verilebilir. Bireysel emeklilik için belirlenen aylık prim miktarları, isteğe göre her ay düzenli bir şekilde yatabilir. Emeklilik sistemlerine başvuran kişilerin bu BES hesapları hakkında detaylı bilgi alması gerekmektedir. Sistem üzerinde yatan primlerin son hali ve diğer işlemlerin genel durumu hakkında internet bankacılığı kullanılabilir.

İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerinizi ve o zamana kadar yatan primlerinizi görebilirsiniz. Prim anlaşmaları sonucunda siz de hemen iptal dilekçesi verebilirsiniz. Yani emeklilik sisteminde belirli bir süre sınırlaması bulunmamaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 14 Mayıs 2016 - 9:06:23

Benzer Konular

Yukarı Çık