Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bayram Sonrası Dolar ve Altın Ne Olur?

Bayram öncesinde Brexit etkisiyle düşüşe geçen doların bayram sonrasında nasıl bir şekilde haftaya giriş yapacağı merak ediliyor. Bunun yanı sıra altının İngiltere’deki oylama sonrasında yükselmesi de bayram sonrasında devam edebilir.

Dolar, TL’nin değer kaybetmesiyle bayram öncesindeki son günü yükselmeyle kapatmıştı. Direnç olarak 2.90 bandı beklenirken bu yükselme trendinin bayram sonrasında da devam etmesi büyük bir olasılık olarak görülüyor. Rusya ve İsrail ile olan ilişkilerin son dönemlerde düzelmeye başlaması da dolar üzerindeki tam etkisini bayramdan sonra gösterebilir.

Bayram sonrasında altın ile ilgili yeni bir gelişme beklenmiyor. Altının bayram sonrasında da aynı seviyelerde devam etmesi ve yükselme konumunda istikrarlı bir şekilde ilerlemesi ön görülüyor.

Bayram sonrasındaki piyasaların genel durumuna bakılacak olursa bu durumu pek çok açıdan ele almak gerekiyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra yeni gelişmelerin diğer devletler ile olan ilişkilere bağlı olarak değişmesi söz konusu olabilir.

Bayramın olduğu haftada piyasalar da açıldığı için altın fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Bu durumun satıştan dolayı geldiği uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Sonuç olarak piyasalara genel olarak bakıldığında altın fiyatlarındaki düşmelerde başka nedenler de olabilir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Avrupa Birliği liderler zirvesinde önemli kararların alındığı görülüyor. Euro bölgesini bütün halde tutmak için çaba gösteren üye ülkeler, bu nedenle yatırımcıları dolar üzerinde kaydırmaya başlıyor. Bundan dolayı da altın fiyatlarında bir miktar düşme bayram sonrasında görülebilir. Teknik olarak altın fiyatlarına bakıldığında 1.687,00 desteği 1.830,00 direnci arasında gel gitler yaşanabilir. Ekonomi uzmanlarının tahminine göre altın fiyatları bayram sonrasında 1.475,00’ın altına inmediği sürece 1.900,00 Dolar seviyelerine doğru tırmanacağı şeklinde belirtiliyor. Bu durumda kayıp yaşamamak için altın hareketlerinin gün içerisinde yakından takip edilmesi gerekiyor.

Euro üzerinden işlemlere bakıldığında bu para birimi üzerinde yükselme oluşana kadar Almanya her zaman dış ticaret açığı kaygısı yaşayabilir. Durum böyle olursa da Euro üzerinde bayram sonrasında önemli yükselmeler meydana gelebilir. Piyasalara şu anda bakıldığında euronun da 2,26’lara yeniden yükseldiği görülüyor. Bu durumun bayram sonrasında da yükselmesi ve direncin 2,29 bandında gerçekleşeceği düşünülüyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 7 Temmuz 2016 - 11:25:04

Benzer Konular

Yukarı Çık