Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Bir kişinin başına gelebilecek kötü olaylardan birisi de kefil olunan veya başkası için çekilen kredilerde o kişinin borcunu ödememesidir. Bu durum hem sizi hem de kefil olduğunuz kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Bu gibi bir olayla karşılaşmamak için öncelikle adına kredi çekilecek olan kişilerin ekonomik durumları ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Bu kişi, kredi borcunu ödeyebilecek seviyede mi?

daha önce nasıl bir banka kredi alma veya ödeme dönemi geçirmiş gibi noktalara dikkat edilmelidir. Hatta bu kişilerin kredi notuna da bakılabilir. Başkasının adına çekilen kredilerde, mutlaka resmi bir sözleşme yapılmalıdır. Bu sözleşmeler genelde senetlerdir. Senet ile yapılan anlaşmalarda, adına kredi çektiğiniz kişi, borcunu ödeyeceğinin garantisini verir.

Başkasının Kredi Borcunu Ödeme

Eğer bu kişi belirttiği kredi borcunu zamanında ödemez veya hiç ödemez ise sizin bu senetleri icraya verme hakkınız vardır. Ancak senet veya resmi bir sözleşme mutlaka yapılmalıdır. Aksi durumda borcunu ödemeyen kişi hakkında herhangi bir yaptırım yapamazsınız. Bu tip noktalara dikkat edildiğinde ileride meydana gelecek sorunlara ihtimal vermemiş olursunuz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 11 Mayıs 2016 - 8:04:41

Benzer Konular

Yukarı Çık