Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banknot Nedir?

Yasal olarak kullanılan ve faiz taşımayan,üzerinde yazan miktarın ödenmesinin garanti edildiği kıymetlere banknot denir.Banknot bir ödeme aracıdır.Halk arasında çoğunlukla kağıttan yapıldıkları için “kağıt para” olarak adlandırılır.

İlk olarak XIX.yüzyılda Batı Avrupa’da madeni paralara göre kullanımları daha kolay olduğu için,esas para olan altın yerine banknotlar kullanmaya başlanılmıştır.İlk banknotlar karşılığında bankaya yatırılan altın miktarı için verilen makbuz niteliğinde ki belgelerdi.Avrupada ki ilk banknot İsveç’te Stockholm Bankası tarafından tedavüle çıkarılmıştır.İlk Osmanlı banknotu Abdülmecit tarafından 1840 yılında “para yerine geçen kağıt”diye,bir anlamda para olmaktan çok faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde olmak üzere çıkartılmıştır.

Her ülke kendi Merkez Bankası aracılığıyla kendi para biriminde banknot basarak kullanıma sunar. Türkiye’de TL banknot basmaya yetkili olan tek kurumda Türkiye Merkez Bankasıdır.İlk banknotunu da 1927 yılında basmıştır.

Eskiyen banknotlar tedavülden kaldırılarak imha edilmektedir.Bu süre ülkemizde 36 aydır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 26 Ocak 2016 - 7:20:55

Benzer Konular

Yukarı Çık