Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankaya Nasıl Dava Açılır?

Bankalar kişilerin ihtiyaç ve isteklerin karşılamaları için nakit verebilen kurumlardır. Piyasada bankaların bir çok kredi ürünü bulunmaktadır. Bu krediyi alırken de çeşitli yaptırımlar ve gereklilikler doğmaktadır. Bankaların findeks kredi notu sistemini duymuşsunuzdur. Bu sistem ile düzenli ödeme yapan kişilerin kredi notları yüksek oluyor fakat düzensiz ödemeler yapan kişilerin ise kredi notu düşük oluyor. Bu sayede kredi notu düşük olan vatandaşlar kredi alımında zorluklar yaşıyor. Bankalarla iyi ilişkiler dışında bankalardan şikayetçi olanların sayısı da oldukça fazladır.

Faiz ve vade oranları nedeni ile dava açan ya da dosya masrafını geri almak için dava açan müşteri sayısı oldukça fazla bulunuyor. Bir bankaya dava açmak için Tüketici Hakem Heyetlerine veya bir avukata başvurabilirsiniz. Bu sürecin lehinize sonuçlanması halinde lehinize çıkan kararın bir örneği ilgili bankanın Genel Müdürlüğü’ne gidecektir ve iade süreciniz başlamış bulunacaktır. Banka eğer size itiraz ettiğiniz tutarı yapar ve sonra karşı dava açıp bu ödediği tutarı faizi ile birlikte geri alır ise bunu yapabilme durumu da söz konusudur.

Bu süreçte banka kredi notunuzla ilgili hiçbir ilişki kurmaz ve kredi notu bu süreçte önemsiz kalır. Bazı bankaların ise iadeleri yaptıktan sonra müşteri numaranıza bir etiket tanımladığını ve o saatten sonra buna benzer masraf ve komisyonları bir daha almadığını da bildirmekte fayda var.

Tüketici Mahkemesi Dava Masrafları

Tüketici mahkemelerinde resim ve harç ödemeyen tüketiciler 6100 sayılı yasa ile tebligat, tanık, bilirkişi, keşif gibi kalemlere para ödemektedir. Dava açma aşamasına gider avansı olarak peşin alınan bu ücretler bilirkişi incelemesi de dahil edildiğinde 400 TL yi bulmaktadır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 21 Ocak 2016 - 6:42:30

Benzer Konular

Yukarı Çık