Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankaya Gitmeden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, bankalar için çok önemli bir değerlendirme kriteridir. Bankalar, kredi almak isteyen kişilerin bütün başvurularını kabul edememektedir. Kredi alacak olan kişilerin kredi notu kriterlerini yerine getirmesi çok önemlidir. Aksi durumda kredi almak bir hayal olabilir. Kredi notunu zaman içerisinde şekillendiren pek çok etken vardır. 1 sene içerisinde değil 5 sene içerisinde sıfırlanan ve yeniden inşa etme şansı verilen kredi notu ile birlikte siz de bir şansa daha sahip olabilirsiniz. Bankalar ile yapılan işlemlerin her birisini kredi notuna etki eder.

kredi notu

kredi notu

Örneğin bir kredi kartı borcunun ödenmesi veya ödenmemesi kredi notuna etki eder. Bunun yanı sıra bir bankadan alınan kredinin aylık taksitlerinin zamanında ödenmemesi veya hiç ödenmemesi kredi notuna olumsuz etki eder. Eskiden bankalar, merkezi bir yere bağlı olmadan ve bir kredi verme kriteri uygulamadan kolay bir şekilde kredi verebilmekteydi. Bu da bankalar arasında ciddi anlama bir kopukluğa neden olmaktaydı. Diğer yandan birtakım dolandırıcılık olayları, bankaların batması ve sürekli olarak bankalara kredi kartı veya kredi borcu olan kişilerin artması, sistemin ne kadar zayıf olduğunu ortaya koymaktaydı. Böyle durumlarda bankalarda bir tanıdığı olan kişiler ile bir anlamda torpil ile gelir belgelerinin çok çok üzerinde kredi almaktaydı. Bu durumun önüne geçen kredi notu sayesinde artık kredi verme kriterleri uygulanmaktadır.

kredi notum düşük

kredi notum

Kredi notunun hesaplanabilmesi için pek çok etken devreye girer. Bankalar kredi notu düşük olan kişilere kolay bir şekilde kredi vermemektedir. Bankaya gitmeden kredi notu öğrenmenin ilk yolu Findeks üzerinden kredi notu öğrenmektedir. BDDK ve kredi kayıt bürosu üzerinden alınan veriler ile birlikte hazırlanan kredi notu sayesinde Findeks, isteyen herkese bu kredi notu öğrenme imkanı sunar. Cep telefonu numarası veya kimlik numarası ile Findeks üzerinden kredi notunuzu bulunduğunuz yerden öğrenebilirsiniz. Diğer bir şekilde kredi notu öğrenme de bankaların internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı üzerinden kredi notunu öğrenerek bankalara gitmeden merak ettiğiniz kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurularınızı kredi notu ile birlikte internetten yapabilirsiniz.

Kategori: Genel, Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 18 Mayıs 2016 - 8:14:58

Benzer Konular

Yukarı Çık