Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankasya Müşteri Hizmetleri

Mutlu müşteri sloganıyla çalışmaya devam eden Bank Asya 1996 yılında İstanbul merkezli olarak kuruldu.  Farklı illere şube açarak büyümeye devam eden banka Bank Asya müşteri hizmetleri ile telefon bankacılığı alanında da ilerlemeye devam ediyor.

Bank Asya müşteri hizmetleri için 0850 222 48 88 numaralı telefonu aramanız yeterli olacaktır. Kayıp çalıntı ve şüpheli kart bildirimleri, bankacılık işlemleri, kartınızın şifre işlemleri,  internet ve cep şube sistemi işlemleri, başvuru kampanyaları arayarak bildirebilir ya da öğrenebilirsiniz. Vizyonu dışına çıkmayan Bank Asya müşteri hizmetlerinde operatörlere bağlanarak sıraladığımız konular dışında da bilgiler alabilir ve kısa yoldan sorunlarınıza çözüm bulabilir hatta yardımlarıyla sorunlarınızı çözebilirsiniz. Saatlerce telefonda bekletilme sıkıntısı da yok denilecek kadar aza indirilmiş. Kusursuz hizmet anlayışıyla karşılaşmak için ilgili telefon numarasını çevirmeniz yeterli.

Müşteri hizmetleri yirmi dört saat hizmet vermektedir. Bank Asya müşteri hizmetlerine günün dilediğiniz herhangi bir saat diliminde ulaşabilirsiniz. Problemleri çözmeniz için Alo Asya demeniz yeterli olacaktır. Hem bireysel hem de ticari, kurumsal hizmet alabilirsiniz.

Kategori: Bank Asya
Yazar: Tarih: 10 Ekim 2015 - 12:18:25

Benzer Konular

Yukarı Çık