Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankamatikten Dolar ve Euro Çekme

Bankalar son yıllarda oldukça popüler bir hal almıştır ve bizim hayatımızı kolaylaştırma konusunda başrolde yer alan unsurlardan birisi konumuna gelmiştir. Bunların yanında bankaların geliştirdiği yeni sistemler de bizim işimiz daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde halletmemizi sağlamaktadır. Bu sistemlerden bir tanesi ise internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı oldukça kullanışlıdır ve birçok işi hızlıca yapmanıza olanak verir. Bunlardan bazıları ise hesaplar arası para aktarımı, fatura yatırma, kredi kartı borcu ödeme ve herhangi bir hesaba havale gibi işlemlerdir. İnternetten yapabildiğiniz bu işleri aynı zamanda ATM’lerden de yapmanıza olanak sağlanmıştır.

Birçok işi yapabilen bu ATM’lerden döviz çekmek mümkün mü? Son zamanlarda oldukça sık sorulan bu soru çoğu kişinin kafasını karıştırmaktadır. Fakat bu durum pek mümkün değildir. Banka ATM’ lerinden Dolar ve Euro çekilebilir mi? derseniz, çekilemediğini söyleyebiliriz. Döviz işlemleri sadece bankanın içerisinden olmaktadır. Oradan yatırılıp, oradan çekilir. Bunun sebebi ise bankamatiklerin sadece Türk Lirasına karşı duyarlı olmasıdır. Döviz işlemleri ise bankacı kontrolünde yapılmaktadır.

Yatırım yapmak isteyen birçok kişi dolar hesabı açarak yatırım yapmaktadır. Çünkü dolar hiç bir zaman değer kaybetmez. Enflasyon sebebi ile, eğer Türk parasını yatırım yaparsanız belli bir süre sonra paranız değer kaybedecektir. Fakat dolar değer kaybetmez ve daha da değerlenebilir. Bu nedenle oldukça avantajlıdır ve son yıllarda oldukça popülerdir.

Bankamatiklerden Dolar Çekme işlemi ATM üzerinde mümkün olmadığından tüm işlemleri şube içerisinden yapmaları gerekmektedir. Çünkü döviz kurları sık sık değişim göstermektedir ve bu nedenle bankamatiklerden hesaplanması yapılamamaktadır. Şube içerisinde bankacılar tarafından yapılan bir işlemdir. Bu sistem bütün bankalarda aynı şekilde çalışmaktadır. Yani herhangi bir bankanın ATM’sinden döviz çekmeniz mümkün değildir. Türkiye Bankalar Birliğinin getirmiş olduğu bir sistemdir ve çok uzun yıllardır bu şekilde kullanılmaktadır.

Bankaların hayatımızdaki yeri günden güne artmaktadır. Bu şekilde internetin kullanımı da artmaktadır. Çünkü banka ile olan çoğu işimizi internet üzerinden halletmemize de olanak sağlanmıştır. Ülkemizde şu an 20’den fazla banka bulunmaktadır ve bu bankaların binlerce şubesi bulunmaktadır. Bu kadar fazla sayıda olması da haliyle banka kullanıcılığını etkileyecektir. İnsanlar daha kolay ve hızlı bir şekilde dünyanın diğer ucundaki birisine para gönderebilecektir.

Dolar ve Euro hesabının yanında altın hesabı da sadece şubenin içerisinden kullanılmaktadır. Bankamatiklerden altın çekmek ya da altın yatırmak mümkün olmamaktadır. Fakat bunların dışındaki nerdeyse bütün işlerinizi bankamatiklerden halletmeniz ya da internet bankacılığı ile halletmeniz mümkündür. Bankalar sadece hafta içi ve belli saatlerde açıktır fakat atm.ler ve internet bankacılığı 7 gün 24 saat sizin hizmetinizde olacaktır. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde ATM Bankamatikten Euro çekme, dolar çekme ve yatırılması mümkün hale getirileceği söylentileri dolaşmaktadır fakat henüz kesin bir bilgi yoktur.

İlgili: ATM’den Dolar veya Euro Çekilebilir Mi?

Tüm bunlar dışında genelde Türk Ekonomi Bankası TEB Bankamatiklerinden Dolar, Euro gibi döviz çekebilmek mümkün. Teb üzerinde bir dolar yada euro gibi yabancı para hesabınız varsa, yurt içindeki çoğu bankamatikten dolar ve euro olarak ödeme yapabiliyor. İş Bankası, Garanti Bankası, HSBC, Vakıfbank ise Havalimanı gibi uluslararası bağlantılı alanlarda, ATM lerinde Euro ve Dolar çekme kolaylığı sağlamaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 8 Kasım 2016 - 10:59:47

Benzer Konular

Yukarı Çık