Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankaların Çalışma Saatleri 2017

Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka vardır. Bu bankaların hepsi kısalması TBB olan Türkiye Bankalar Birliğine üyedir. Bu birlik sayesinde bütün bankaların çalışma saatleri ve öğlen arası saatleri belirlenir. Üye olan bütün bankaların bu kurallara uyması da zorunludur.

Bankaların çalışma saatleri 2017 yılında yani önümüzdeki sene şu şekilde olacaktır:

Sabahları 9.30’da açılmaktadır ve öğlen 12.30’a kadar çalışmaktadır. Bu saatten sonra 1 sat öğle molası vermektedir ve tekrar 17.30’a kadar çalışmaktadır. Eskiden bu saatler şu şekildeydi: Bankalar saat sabah 9’da açılıyordu ve akşam 5’te kapanıyordu. Yeni gelen uygulama ile bu değiştirildi.

Banka çalışma saatleri 2017 ‘de de 2016 da olduğu gibi standarttır. Her banka bu saat uygulamasına uymak zorundadır. Bankalar hafta sonları da çalışmadığı için bu saatlerde gitmeniz gerekmektedir. Bu nedenle çoğu kişi işini uzun bir süre halledememektedir. Birçok banka müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilmek için internet bankacılığını geliştirmiştir ve hemen hemen bütün işlerinizi buradan halletmenize olanak sağlamıştır. Bunların aynında ATM’lerinde fonksiyonları arttırılmıştır ve birçok işlemi ATM’lerden yapmamız mümkün hale gelmiştir. Bu nedenle bankaların eski yoğunluğu tarihe karışıyor dememiz mümkündür. İnternet bankacılığını ve ATM’leri, o bankada hesabı bulunan herkes tarafından kullanıma açıktır. Bunun için ayrı bir üyelik falan da yaptırmanıza gerek yoktur. Bankaların çalışma saatleri kısıtlı olsa da ATM’lerin ve internet bankacılığın belli bir çalışma saati yoktur. 7 gün 24 saat erişim sağlanmanıza olanak verilmiştir.

İlgili: Bankacıların Çalışma Saatleri

Bankalar uzun yıllardır faaliyet göstermektedir ve bizim birçok işimizi hızlıca yapmamıza olanak sağlamaktadır. Bu nedenle onların çalışma saatleri oldukça önemlidir. 2017 bankaların çalışma saatleri dışında geçtiğimiz yıllarda bankaların çalışma saatleri, yaz saati ve kış saati olmak üzere ayrılmaktaydı fakat şimdiki dönemde standart bir saat belirlenmiş durumda. Gelecek yıllarda da bu saat periyodunun izlenmesi beklenmektedir. Bu saatler ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi kısaca sabah 9.30 – 12.30 arası ve 13.30 – 17.30 arasındadır. Fakat zaman zaman bankalar bu saatlerde biraz esnek davranmaktadır ve yoğunluğa göre daha geç saatlere kadar faaliyet göstermektedir. Bazı günler yoğunluk olduğunda bankaların 18.00’a kadar çalışması olasıdır. Bu durum özellikle cuma günleri görülmektedir. Bunun sebebi ise bankanın hafta sonları kapalı olmasıdır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Kasım 2016 - 2:52:17

Benzer Konular

Yukarı Çık