Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankalardan 4.5G Uyarısı

Türkiye olarak internette hızlı çağa giriyoruz. 1 Nisan 2016 da artık hayatımıza giderecek, artık gönderilerimiz, görüntülü konuşmalarımız, telefonlarımızdan indirdiğimiz her şey artık hızlanacak. Ama biraz maliyetli olacağı da kesin. Özellikle faturalı olan hatlar dikkatli olmak zorunda. Kısa sürede internet kotaları bitebilir. Bunun getirisi olarak da yüklü bir fatura olabilir. Her daim internet kotamızı kontrol etmekte yarar var. Yani güzel olan her şey pahalı olduğu gibi 4.5G nin pahalı olacağı kesin. Bir de başka bir sorun teşkil edebilir.

1 Ocak 2010 yılında kredi kartlarımızla internet bankacılığından yararlandığımız da tek kullanımlık şifre uygulaması getirilmişti. Bu dolandırıcılığı engellemek için yapılan bir önlemdi. Bir başkası bizim hesaplarımıza girmemesi için. Şimdiki 4.5G uygulamasında uyumsuz simkart değişimlerinde, tek kullanımlık şifreyi engelleyebilir. Tüm bankalarda bu konuda tüm müşterilerini uyarmakta. Yani tek kullanımlık şifreniz gelmediği taktirde, çalıştığınız bankanın bireysel sitesine giremezsiniz.

4.5 g banka uyarıları

4.5 g banka uyarıları

Bankalardan Uyarı 4.5G Kapsamında Simkart Değişikliği

Bu konudaki başka bir uyarısı ise, bundan yararlanmak isteyen, internet dolandırıcılarına dikkat etmeniz gerektiği. Yani size gelebilecek sms yoluyla sizin şifrenizi veya TC kimlik numaranızı isteyebilirler. Bu konuda da güvenmeyin. Sizin hesabınıza girip, hesabınızdan para çekebilirler. Bu konu hakkında dikkatli olun. Böyle bir sorun yaşadığınız taktirde size en yakın çalıştığınız bankanın şubesinden yardım alabilirsiniz. Ya da bankanıza ait ATM’lerden şifre işlemleri menüsünden simkart blokeyi kaldırabilirsiniz. Ya da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bu konu hakkında bilgi alabilir, sizin talimatınızla bloke kaldırmayı yaptırabilirsiniz. Bu sorun güvenlik bakımından olacağı söyleniyor. Tabi 4.5G ye geçerseniz. Geçmek istemeyebilirsiniz. Çok fazla mobil internet kullanmıyorsanız geçmezsiniz. Tabi bu zamanda mobil internet kullanmayan pek yok.

Sonuçta tüm sosyal siteleri kullanmak için internetin telefonumuzda olması şart. 4.5G hızlı olmanın yanında getirebileceği sorunlarda var tabi ki. Artık tamamen iletişim çağındayız. Bundan 20 yıl sonrasını düşünemiyorum. Işınlanma da çıksa da artık otobüslerle, trafikle uğraşmasak(: Olmaz demeyin, bundan 20 önce size cep telefonları bu kadar herkesin elinde olacak, her işimizi onlardan göreceğiz deselerdi inanır mıydınız.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 2 Nisan 2016 - 9:36:22

Benzer Konular

Yukarı Çık