Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

Banka kredisi kullanan tüketiciden en çok gelen sorulardan biri de; “Bankalara borcum varken yeni kredi alabilir miyim?” sorusu oluyor. Genellikle düşük taksit ödemeyi tercih eden tüketici, uzun vadeleri tercih ediyor ve bu durumda 2, 3 ve 4 yıllık süreçte yeni bir kredi ihtiyacı doğabiliyor. Taşıt ya da konut kredilerinin yanı sıra, bireysel ihtiyaç kredilerinde de eğitim, seyahat, düğün, tadilat, dekorasyon gibi ihtiyaçlar için yeniden kredi kullanmak isteyen tüketici bankalara yeni bir kredi başvurusunda bulunabiliyor. Peki, kredi devam ederken kredi çekmek mümkün mü? Bankalar, mevcut kredisi olan kişilere yeni bir kredi verebiliyor. Tabi, bu noktada kişinin ikinci krediyi alabilmesi için bazı şartları sağlıyor ve bazı kriterlere sahip olması gerekiyor. Peki, nedir bu şartlar?

1) Gelir Durumu 

Kredim varken kredi çekebilir miyim?” diyen tüketicinin bu sorunun cevabını kendi kendine de verebileceği bir kriter. Gelir durumunuz ya da belgelenebilir net geliriniz, ödemekte olduğunuz krediyi ödemeye zor yetiyorsa, yeni bir kredi talebinizin olumlu değerlendirilmesi bir hayli zor olacaktır. Maaş durumunuz yeni bir kredi yeterli değilse; ancak kira geliri, emekli maaşı gibi ek gelirlerin olması ve bunu belgelemeniz durumunda kredinin üzerine kredi çekilebilir.

2) Kredi Siciliniz 

Düşük ya da yüksek tutarlı bir kredi çektiniz ama zaman geçince yeni bir krediye daha ihtiyacınız oldu. Bu durumda ödemekte olduğunuz, taksitleri devam eden kredinizin taksitleri nasıl ödediğinize mutlaka bakılır. Kredi ödemelerinizin gününü geciktiriyor musunuz? Yoksa ödemeleri tam zamanında mı yapıyorsunuz? Bu gibi durumlar kredinin üstüne kredi çekilip çekilmeyeceğini gösteriyor. Şuan ödemekte olduğunuz kredi, kullandığınız kredi kartı, geçmiş kredi borçlarınız, kısacası kredi siciliniz yeni bir kredi başvurunuzda karşınıza çıkacaktır.

3) Ödemesi Devam Eden Kredinin Borcu 

Taksitleri devam eden bir krediniz varken yeni bir kredi almak isterseniz, bankanın dikkat edeceği noktalardan biri de ödemesi devam eden kredinin ne kadar borcu kaldığıdır. Örneğin 48 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi aldığınızda henüz 1 yılı doldurmadan yeni kredi başvurunuzun olumlu değerlendirilme ihtimali daha yüksekken, son 1 yılın kalması durumunda yeni bir kredi başvurusu yaptığınızda, başvurunuz olumlu sonuçlanabilir. Bu durumda kredi borcu varken kredi çekmek istiyorsanız, mevcut kredinizin borç durumunu da gözden geçirmelisiniz.

4) Yeni Kredi Talebi 

Ödemesi devam eden bir krediniz varken yeni bir kredi almak istediğinizde, yeni kredi ihtiyacınızın tutarı da oldukça önemlidir. Yüksek tutarlı bir kredi ödemeniz devam ederken, yeni bir yüksek tutarlı kredi başvurunuz, yukarıda belirtilen diğer kriterlere bağlı olarak olumsuz değerlendirilebilir. Ancak gelirinizin yeterli olması ya da ek gelirlerinizin olması durumunda yüksek tutarlı bir yeni kredi talebiniz de olumlu sonuçlanabilir. Aslında bankaların her bir tüketici için belirlediği bir kredi limiti vardır. Almak istediğiniz yeni kredi ve ödemesi devam eden kredinizin bu kredi limitini geçmemesi durumunda, kredi borcu varken kredi çekmek de mümkündür. Bununla ilgili olarak şu yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 21 Kasım 2016 - 11:22:18

Benzer Konular

Yukarı Çık