Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankalar Nereye Şikayet Edilir?

Bankalar ile sorun yaşayan tüketicilerin şikayet ve dava hakkı bulunmaktadır. Bankalar, bazı durumlarda tüketicileri çileden çıkartacak uygulamaya yönelebilir. Haksız yere alınan masraflar, habersiz kredi kartı masrafları, kredi ödemelerinde değişiklikler gibi durumlarda banka müşterilerinin üst kurumlara bankaları şikayet etme hakkı bulunmaktadır. Öncelikli olarak BDDK yani Bankacılık  Denetleme ve Düzenleme Kurulu, bankaların şikayet edileceği yerdir. Buraya internet üzerinden, telefon ile veya dilekçe ile başvuru yapılabilir.

Bankanın adı, şikayetin ne olduğu açık bir ifade ile doğru bilgilendirmeler ile anlatılmalıdır. Bu şikayetlerin sonucunda tüketicilerin kazandığı çok fazla hak vardır. Dolayısıyla bu durum oldukça önemlidir.

bankalar

bankalar

Herhangi bir haksızlık karşısında mutlaka şikayette bulunulmalıdır. Bunun yanında Tüketici Hakem Heyeti de şikayet kabul etmektedir. Bu şikayetler de genel tüketici şikayetleri arasında değerlendirilir. Türkiye Bankalar Birliği de bir diğer tüketici haklarının değerlendirildiği yerdir. Banka ile müşteri, müşteri ile banka arasındaki bütün şikayetler ve incelemeler Türkiye Bankalar Birliği ile yapılabilir. Banka şikayetleri, direkt olarak bankanın kendisine de yapılabilir. Müşteri hizmetleri bu mercilerden birisidir. Banka Şikayetlerinizi Yazabilir Misiniz?

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 11 Mayıs 2016 - 1:00:21

Benzer Konular

Yukarı Çık