Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankalar Mizanda Neye Bakar

Mizan, kredi talebinde bulunan kişilerden bankaların istediği değerlendirme ve bilgilerdir. Bankaların kurumsal yapısının korunması ve BDDK tarafından konulan kuralların uygulanabilmesi için mizan, bir değerlendirme kriteri olarak uygulanmaktadır. Bankalar, mizanda başlıca kredi notunu dikkate almaktadır. Kredi notunun meydana gelmesinde de pek çok nokta vardır. Kredi kayıt bürosu ve Findeks üzerinden alınan veriler ile meydana gelen kredi notu, kredi başvurusunda bulunan kişilerin değerlendirilmesinde çok önemli bir veridir. Bununla birlikte şu noktalar, bankaların kredi başvurularında aradığı kriterlerdir.

Güncel olarak devam eden, açık kredi hesapları ile birlikte ve geçen 5 yıl içindeki kredi hesaplarının durumu. Bunun içerisine kredi kartları, bireysel krediler girmektedir. Önceki senelerde kullanılan ve  açık konumdaki kredi hesaplarının ödenmesi. Burada da kredilerin veya kredi kartı borçlarının aksatılmadan ödenmesi çok önemlidir. Kredi talebinde bulunan kişilerin kefil olmuş olduğunuz hesaplar, kefil olarak gösterilen kişinin kredi riski ve ödeme performansı da mizanda etkilidir. Diğer unsurlar da
gelir ve gider durumları, önceki dönemlerde olan ödenmiş ve ödenmemiş borçları ile birlikte varsa bankadaki mevduatların özellikleri incelemeye alınır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 11 Mayıs 2016 - 10:00:37

Benzer Konular

Yukarı Çık