Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Tüketici Hakem Heyeti Kararına Uymuyor Ne Yapmalıyım?

Bankaların verdiği kararlarda tüketicilerin aleyhine bir durum olması durumunda tüketiciler, banka tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir. Bu heyete başvuru yaparken, meydana gelen sorunun açık bir ifade ile dilekçe üzerinde belirtilmesi gerekmektedir. Genelde bankaların kestiği kart ücretleri, haksız fiyat artırımları gibi durumlarda bankalara tüketici hakem heyeti şikayeti yapılabilir. Banka tüketici hakem heyetleri,  bankalar ile müşteriler arasında meydana gelen anlaşmazlıkların çözülmesinde önemli bir rol oynar.

Tüketici hakem heyetleri, genel olarak da hizmet vermektedir. Bankalar için çözüm üretmekte olan heyetler doğrudan BDDK’ya bağlıdır. Tüketici hakem heyetlerinin verdiği kararlara genelde bankaların uyulduğu görülür. Ancak bazı durumlarda alınan kararlara rağmen bankalar herhangi bir harekette bulunmaz. Bu gibi durumlarda tüketici mahkemelerine başvuruda bulunulabilir. Ya da doğrudan bankaya dava açılabilir.

bankaya dava açmak

bankaya dava açmak

Bankalara açılan davalar, tüketici heyetlerinden ayrı birer dava olarak değerlendirilir. Mahkemeden çıkacak olan kararda, tüketici heyetinin verdiği karar da emsal oluşturacağı için dava büyük olasılıkla tüketicilerin lehine sonuçlanır. Yani bankaların tüketici hakem heyetlerinin kararlarına uymaması genelde kendilerine zarar olarak döner.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 12 Mayıs 2016 - 8:10:55

Benzer Konular

Yukarı Çık