Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Kredi Notuna Göre Faiz Oranları

Kredi notu hem bankalar hem de müşteriler için çok önemli bir anlama sahiptir. Bunun nedeni de artık kredilerin verilmesinde ve kampanyalarının oluşmasında kredi notunun öneminin artmasıdır. Eskiden bankalar kredi vermede belirli bir standarda sahip değildi. Bunun sonucunda da her banka şubesi uygun gördüğü kişiye kredi verebiliyordu. Hatta bazı bankalardan kredi alabilmek için araya tanıdık sokmak veya bankadan bir tanıdık ile iletişime geçerek kredi almak bile mümkün olabiliyordu. Bu durumun zararları kısa vadede olmasa da uzun vadede hem bankalara hem de müşterilere çok kötü bir şekilde döndü. Bankalar, hesapsız ve kontrolsüz bir şekilde verdikleri krediler nedeniyle batma noktasına geldi. Bunun yanı sıra müşteriler de aldıkları fazla miktardaki kredileri ödeyemediği için borçlandı ve çeşitli durumlardan dolayı da bu kredilerindeki gecikmeler neticesinde kara listeye girdi. Hatta bazı kişiler de haciz tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bankaların bu noktada dikkat etmesi gereken unsurları önemsememesi de Türk ekonomisine ve finans gidişatına zarar verdi. Bu durumun önüne geçmek isteyen BDDK, yeni bir düzenleme ile Avrupa’da uzun yıllardır uygulanan kredi notu sistemini getirdi. Bu sayede bankalar belirli bir standarda göre kredi vermeye başladı.

kredi notuna göre

kredi notuna göre

Önceki dönemlerde bankalar ile kötü ilişkileri olan, kredi kartı borçlarını veya kredilerini ödeyemeyen kişiler kredi alamaz hale geldi. Bankalar da müşterilerine kredi notu konusunda daha titiz ve seçici davranmaya başladı.

Kredi notunun teşvik edilmesi için bazı bankalar kredi notu yüksek olan kişilere kredilerin indirimler sağlamaktadır. Bu sayede kredi notu iyi olan kişiler bir anlamda hediye veya ödül alabilmektedir. Bankaların bu avantajları ise şu şekilde;

Akbank

Akbank kredi notu iyi olan kişilere 1,39’luk faiz oranlarını uyguluyor. Ayrıca kredi notu yüksek olan kişilerin 36 aylık vadeler ile kredi alması da mümkün olabiliyor.

İş Bankası

İş Bankası’nın kredi notuna göre uyguladığı kredi faiz oranı ise 1,32’den başlıyor. Bu durum kredi notu yüksek olan kişilere avantaj sağlıyor.

TEB

Kredi notuna göre faiz indirimine giden TEB, 1,27’lik faiz oranını kredilerde uyguluyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 4 Haziran 2016 - 10:09:02

Benzer Konular

Yukarı Çık