Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bankacılık işlemlerinden emlak sektörüne, kartsız taksitli alışverişten günlük hayatta yapacağınız finansal işlemlere kadar birçok işlemde karşımıza çıkan kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından belirlenmektedir. Son 5 yıl içerisinde yaptığınız kredi ve finans işlemlerinize göre belirlenen kredi notu, kredi sicilinize göre artış ya da düşüş göstermektedir. Peki, düşen banka kredi notu nasıl yükselir? Kredi notunu yükseltmek için ne yapmak ve ne kadar beklemek gerekir? Kredi notunu yalnızca bugün olarak düşünmemek gerekir. 5 yıllık süreçte geciken kredi ve kredi kartı borçlarınız, borcunuzdan dolayı icralık olmanız gibi tüm durumların etkili olduğu kredi notunu yükseltmek için işe ilk olarak bankacılık işlemlerinizi gözden geçirmelisiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Mevcut borçların durumu, kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Yalnızca kredi değil, kredi kartını nasıl kullandığınız ve kredi kartı ödeme düzeniniz de notunuzu etkiler. Kredi ya da kredi kartı borçlarınız varsa ve bu borçlarınız kredi limitinizin önemli bir kısmına denk geliyorsa, öncelikle bu borçları kapatmalı ya da azaltmalısınız. Geliriniz ve mevcut borç durumunuz arasındaki dengenin artış göstermesi, banka kredi notunu yükselten faktörlerden biridir. Onun dışında olumsuz değerlendirilen kredi ve kredi kartı başvurularınızın sayısı da kredi notunuzu olumsuz etkiler. Yeni bir kredi arayışı ve olumsuz değerlendirilen başvuruların sayısı kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. Kredi notunu yükseltmek istiyorsanız; yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmayın. Yalnızca şubeden değil, internetten ya da SMS ile yaptığınız başvurular da bankaların ortam sistemi tarafından görüntülenmektedir. Dolayısıyla hangi bankacılık kanalını kullanırsanız kullanın, yeni bir kredi arayışında olmanız, bankalar tarafından bir risk olarak algılanır. Bu durumda kredi notunuzun yükselmesi için, birkaç ay hiç bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmamalısınız.

Kredi kartına ya da banka hesabına, faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alır. Düzenli olarak bankacılık ürünleri ve kredili ürünlerden yararlanmanız, kredi notunun yükselmesinde önemli bir etmendir. Unutmayın, bugüne kadar hiç kredi kullanmamış olmanız, düzenli olarak kredi kartı kullanmanızdan daha iyi değildir. Aksine, bankaların size güvenebilmesi için ilk yapacakları iş geçmiş bankacılık işlemleriniz olduğundan; banka hesabınızda para bulundurmanız, kredi kartıyla alışveriş yapmanız, ihtiyaç, konut ya da taşıt kredilerinden yararlanmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Kredi kartı ya da kredi kullanmıyor olmanıza rağmen kredi notunuzun düşük olduğunu gördüyseniz, bankaya giderek bir kart çıkartabilir ya da düşük miktarda bir kredi alabilirsiniz. Ödemeleri zamanında yapmanız, birkaç ay içerisinde kredi notunuzu olumlu etkileyecek ve yükseliş göstermesini sağlayacaktır. Son olarak banka hesabınızı sürekli kullanmayı unutmayın. Aktif olarak bu hesabı kullanıyor görünmeniz kredi notunuzu olumlu etkiler. Bunun için maaşınızı bu hesaba yatırabilir, kira ödemelerinizi ve fatura ödemelerinizi bu hesaptan yapabilir ya da yastık altındaki birikimlerinizi bu hesaba yatırabilirsiniz. Bunları yaptığımda kredi notum ne kadar sürede yükselir diyorsanız, şu yazımıza da göz atabilirsiniz…

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 14 Kasım 2016 - 4:10:49

Benzer Konular

Yukarı Çık