Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka İpotekli Araç Satılabilir Mi?

İpotek; kredi teminatı adı altında bankalara sunulan taşınmaz mal anlamına gelmektedir. Özellikle yüksek miktarlı kredilerde banka tarafınızdan ipotek talep edebilir. Bu ipotek konut, arsa ya da araç olabilir. Hatta genellikle taşıt kredilerinde aldığınız aracı borç sonuna kadar banka ipotek etmenizi ister. Bankanın bu istek de bulunmasının nedeni de size verdiği parayı güvence altına almak istemesiyle bağlantılıdır. Eğer bankaya olan kredi borcunuzu ödemezseniz banka ipotekli olan aracı yasal yollar ile tarafınızdan alıp satarak borcunuzu kapatmaktadır.

Banka ipotekli araç satılabilir mi? Sorusu ile bu aralar çok sık karşılaşmaya başladık, bizde makalemizde genel olan bu soru hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. İlk olarak ipotekli aracı satmanız için bankaya olan kredi borcunuzun tamamını ödemeniz gerekiyor. Borcunuz bittikten sonra araç üzerinden ipotek hakkı kalkacaktır ve satışını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Rehinli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

araba al sat

araba al sat

Ayrıca belirtmekte yarar var ki bankaya olan borcunuzu vade dolmadan kapatacağınız için yasal sınır olarak belirlenen %2’lik ceza ödemesi yapacaksınız. Bunun yanı sıra aracı satacağınız kişi kalan borcunuzu üstlenebilir bu durumu banka ile görüştüğünüz de işlemler için size kolaylık sunulacaktır. Fakat alıcının kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Aksi halde banka işleminizi onaylamayacaktır.

Bunun yanı sıra rehinli araç alımı satımı için de uygulanacak başka bir yol daha var. Alıcı ve satıcı anlaşmasına bağlıdır. Alıcı kişi araç bedelini öder ve resmi araç devrini almak için satıcının kredi borcunu kapatmasını bekler. Ayrıca bu durumu sözleşme ile garanti altına da alabilirsiniz. Sözleşmenin noter huzurunda yapılması daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Sizde belirttiğimiz bu yöntemler ile ipotekli aracınızı satabilirsiniz. Hangisi uygulamak isterseniz karar sizin.

Banka ipotekli araç satılabilir mi sorunuza evet dedik ve tek tek nasıl satabileceğinizi de sıraladık. Ekleyeceğimiz ya da unuttuk diyebileceğimiz hiçbir madde kalmamış, uygulama ya da kredi borcunuzu bitirip ipoteği kaldırdıktan sonra aracı satma tamamen sizin kararınıza kalmıştır. Ayrıca eğer vadeniz az kalmış ise borcu kapamak yerinde bir karar olabilir ama uzun bir vade süreniz var ise beklemek makuldür.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 24 Aralık 2015 - 1:05:30

Benzer Konular

Yukarı Çık