Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Harici Kredi Veren Firmalar

Bankaların haricinde kredi veren yerler var mı? Banka dışında kredi veren yerlerin listesi.. Banka dışı kredi veren kurumlar, özel şirketler ve şahıslar hakkında bilmek istedikleriniz.. Kredi ve nakit ihtiyacı duyulduğunda genelde bankalara başvuruda bulunulmaktadır. Ancak bankalar kredi verme kriterlerinde yeni düzenlemelere gitmiştir. Bu durum sonucunda da kredi veren başka kurum ve kişiler de artık çalışmaktadır. Banka harici kredi veren kurumlar devlet veya özel destekler ile nakit imkanı sağlamaktadır.

kosgeb kredi

kosgeb kredi

Örneğin: KOSGEB, girişimcilere ve yatırımcılara kredi desteği sağlamaktadır. Bir banka olmamasına rağmen bir iş planı ile başvuruda bulunan kişilere önemli miktarlarda nakit desteği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli tarım kooperatifleri ve özel girişimci destekleyen kurumlar da 100 bin TL’ye kadar kredi sunabilmektedir. Banka haricinde kredi almak isteyen kişiler bu kurumları takip etmesi gerekir.

Diğer yandan kredi veren kurumlar ise senetle veya komisyonla kredi veren özel kuruluşlardır. Bu kişiler kredi danışmanlığı hizmeti de verebilmektedir. Kredi danışmanlığı hizmetlerinde aracı kurum olarak kredi çekemeyen kişilere bankalardan kredi alımı sağlanmaktadır. Banka haricinde kredi veren kurumlar genel olarak komisyonla veya senetle kredi verme seçeneklerini tercih etmektedir. Senetle kredi alacak olan kişilerin genelde bankalardan kredi alamayan, kredi notu düşük olan ve maaşlarında sorun olan kişiler olduğu bilinmektedir. Yapılan görüşme sonucunda senetle kredi sisteminde uygulanan faiz oranları hakkında bilgi verilir. Daha sonra faiz oranları kararlaştırılır. Faiz oranları genelde etik değerler çerçevesinde ve yasal olarak belirlenir. Bankalara yakın olarak veya piyasada uygun olarak şekilde belirlenen faiz oranlarıyla bu kurumlar nakit desteğini müşterilerine sunmaktadır.

komisyonla kredi verilir

komisyonla kredi verilir

Banka haricinde kredi veren kişilerin komisyonla kredi vermesi de söz konusudur. Bu durumda, ilk olarak bankadan kredi alınır ve bu kredi borç isteyen kişiye verilir. Kurum bunun üzerinden belirli bir komisyon alır. Bu komisyon kredinin miktarına ve özelliğine göre değişmektedir. Banka harici kredilerde uygulanan sistemlerin avantajı kredinin hızlı bir şekilde verilmesidir. Böylece kredi almak için zaman sorunu yaşayan kişiler, hemen isteklerini çözebilmektedir.

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Kredi isteyen kişilerin öncelikli olarak bütçelerini hesaplamaları ve buna göre bir kredi başvurusu yapması gerekir. Aylık ödeme gücünün belirlenmesi bu noktada çok önemlidir. Kredi görüşmeleri bu temelde yapılır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 4 Nisan 2016 - 8:00:09

Benzer Konular

Yukarı Çık