Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Haciz İşlemleri

Bankalar ile borçlular arasında alacak işlemlerinin yapılması için haciz işlemleri uygulanabilmektedir. Kredi kartı borçlarından veya kredi borçlarından dolayı banka haciz işlemleri yapılmaktadır.

Belirlenen süre içerisinde ödemesini yapamayan kişilerin eşyalarına veya değerli varlıklarına banka tarafından el konulabilir. Haciz işlemlerinin yapılması için borçlu kişilere tebligat gönderilmektedir. Bu tebligatta borçlunun borcunu ödeyeceği son ödeme tarihi belirlenir. Daha sonraki süreçte ise borcun ödenmesi beklenir.

Banka Haciz Sorgulama

Bankalar avukat büroları ile birlikte haciz işlemlerini takibe başlar. Bu sürece aynı zamanda takibe kalmak veya kara listede bulunmak da denilebilir. Banka haciz işlemlerinde bulunan ve ödemelerini zamanında yapmayan kişiler, borç bildirimlerini tebligata itirazda bulunarak durdurabilir. Bu süreçte belirlenen bütün kuralları uygulamayan kişiler, haciz sürecini kabul etmiş sayılır.

Banka haciz işlemlerinde borç tutarı kadar eşyaya el konulur. Öğrencilere veya çalışmayan kişilere icra takibi yapılmamaktadır. Diğer yandan el konulacak olan eşyaların da noter tarafından onaylanması gerekmektedir. Kayıda geçen eşyaların ardından haciz süreci tamamlanmış olur. Bu sayede borçlu kişinin borcu ödenmiş sayılır.

Kategori: Garanti Bankası
Yazar: Tarih: 13 Şubat 2016 - 8:50:20

Benzer Konular

Yukarı Çık