Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bağ – Kur Prim Borcu Nereye Ödenir – Hangi Bankaya Ödenir?

Bağ – Kur ödemelerinin yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu yeni düzenlemelere imza attı. Bu sayede artık Bağ – Kur ve SSK prim borçları bankalara ödenebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı ve bu kurumdan hizmet alan işverenlerin ve vatandaşların daha hızlı hizmet almaları doğrultusunda yeni ödeme sistemlerinin geliştirilmesine başlandı. Uzun zamandır yapılan çalışmalar ile birlikte ödemelerin artık bankalardan ve banka veznelerinden kolay bir şekilde yapılması mümkün olabilecek. SGK bu ödeme konusunda önemli adımlar attı. Yoğun nüfusun olduğu özellikle büyükşehirlerdeki sosyal güvenlik merkezlerinde yaşanan ödeme izdihamın önlenmesi için Bağ Kur ve SSK ödemelerinin banka veznelerinden ve bankamatiklerden yapılması mümkün olacak. Bu hizmetin yeterli hale getirilmesi için de  SGK 2010-2014 Stratejik Planı gündeme geldi. Bu plan  doğrultusunda prim tahsilatının arttırılması ve ödemelerin bankamatikler üzerinden kolay bir şekilde yapılması sağlanacak.

sgk ödemeleri

sgk ödemeleri

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşın işlerinin hızlanması ve prim tahsilatının kolaylaştırılarak arttırılması amacıyla bankamatik ve bankalar üzerinden ödemelerin yapılmasını kararlaştırdı. Bağ – Kur, SSK ve Genel Sağlık Sigortası Prim ödemelerinin yapılabilmesi için bankalara gitmek yeterli olacak. Buna göre yapılan son uygulama ile birlikte yeni uygulamalardan önemli bir tanesi de hayata geçti. Bu da Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçların bankalar üzerinden ödeme imkânı olarak yer aldı. Sistemin “Online Banka Tahsilat Sistemi” ve “Merkezi Tahsilat Sistemi” olmak üzere iki bölümü bulunuyor. Online tahsilat sistemine geçen SGK’da bu hizmetin kapsamı her geçen gün daha da genişliyor. Diğer yandan yapılan yeni anlaşmalar ile birlikte tahsilat yapılabilen banka ağının genişletilmesi de ilerleyen günlerde sağlanacak.

Merkezi Tahsilat Sistemi üzerinde yer alan bankalar ise Akbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank olarak belirlendi. Bu ödemelerin yapılabilmesi için TC kimlik numarası ile birlikte bankaya gitmek yeterli. Ayrıca SSK ve Bağ Kur prim borcu olan kişiler hiç sıraya girmeden online işlemlerde veya bankamatiklerden de ödemelerini yapabilecek. Bu ödemelerin yapılmasında sistemde yer alan bütün kuralların yeniden düzenlenmesi de belirlenecek. Kredi ödemelerinizi de bu bankalardan kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 10 Temmuz 2016 - 1:02:06

Benzer Konular

Yukarı Çık