Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Araç Sahibi Olmak İçin Kredi Notu Önemli Mi?

Kredi notu bilindiği gibi artık çok önemli bir yere sahip. Bankalar bir müşterisine kredi vereceği zaman ilk olarak kredi notuna dikkat ediyor. Kredi notu bir kişinin geçmiş dönemlerde bankalar ile yaptığı işlemlerin her birisini ortaya koyabilen ve bu sayede kredi veren kurumlara fikirde bulunmalarını kolaylaştıran bir veri. Bir bankadan kredi almak isteyen kişinin son dönemlerde yapılan bankacılık değişimi ile birlikte kredi notunun çok yüksek olması gerekiyor. Kredi notu sistemine geçiş yapan Türk bankacılık sistemi, bu sayede kredi vermede belirli bir kritere ulaştı. Eskiden belirli bir kriter olmadan verilen krediler ile birlikte hem bankalar hem de krediyi alan tüketiciler çok zor anlar yaşamaya başladı. Araç sahibi olmak isteyen, konut sahibi olmak isteyen veya herhangi bir amaçla bankalardan kredi almak isteyen kişilerin kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Kredi notunun düşük olması o kişilerin bankalara güvenilir bir imaj vermemesinden dolayı kredi alamamasına neden oluyor. Kredi notunun yüksek veya düşük olması ise tamamen kişiye ait olduğu için bu veri son derece rasyonel ve kabul edilebilir olarak görülüyor. Bundan dolayı uluslararası bankacılık ve ülke bankacılığında da kredi notu senelerdir kullanılabiliyor.

araç

araç alırken kredi notu ne kadar önemli

Kredi notunda önemli olan bankalara olan borçların sürekli ve istikrarlı bir şekilde ödenmesi. Kredi notunun yaygınlaştırılma amacı da bundan kaynaklanıyor. Kredi notu sadece belirli bir veriye göre değil birçok unsurun bir araya gelmesiyle oluşan bir not. Belirli yüzdelerin bir araya gelmesiyle birlikte meydana gelen kredi notunun yüksek tutulması için bankalar olan kredi kartı veya kredi borçlarının düzenli bir şekilde zamanında ödenmesi gerekiyor.

Bankalardan kredi alımlarında önemsenen kredi notu, eğer bir bankadan kredi alınmayacaksa bağlayıcı veya belirleyici bir unsur değil. Bu durumda araç veya ev alırken bankalar ile işlem yapmayacak olan kişilerin kredi notundan çok fazla etkilenmesi söz konusu değil. Ancak araba veya konut alımlarında genelde bankalardan kredi alındığı için kredi notunun her zaman göz önünde bulundurulması ve işlemin sağlama alınması uzmanlar tarafından öneriliyor. Çünkü bu tip alımlarında peşin para kullanmak çok kolay bir işlem değildir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 8 Temmuz 2016 - 9:00:09

Benzer Konular

Yukarı Çık