Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Anapara Ertelemeli Konut Kredisi Nedir?

Evin ekspertiz değerinin minimum %20 oranında peşinat ile birlikte 120,240 hatta 360 aya varan vade seçenekleri ve uygun faiz oranları ile konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Farklı bütçelere ve farklı ihtiyaçlara göre 2 farklı ödeme seçeneği sunan konut kredilerinde tercih edebileceğiniz ödeme planlarından biri de anapara ertelemeli konut kredisi seçeneğidir. Taksit ertelemeli ödeme seçeneğinden farklı olarak ana para ertelemeli konut kredisinde; başlangıçta faiz ödeyeceğiniz bir dönem olacaktır. Bu dönemde sadece konut kredisi için belirlenen faiz tutarını ödersiniz. Başlangıçtaki sadece faizi ödediğiniz dönemin sonunda, anaparayı da ödemeye başladığınız dönem başlayacaktır.

Anapara Ertelemeli Konut Kredisinin Avantajı Nedir?

Bu ödeme planı ile alacağınız konut kredilerinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi başlangıçta aldığınız kredi tutarının yalnızca faizini ödersiniz. Bu ödeme planının avantajı, konut kredisi ödemelerinin düşük taksitlerle başlamasıdır. Burada taksit ertelemeli konut kredisinden farkı; anapara ertelemeli konut kredisinin daha uzun süreler ve daha düşük taksitler ile ödemenin devam edebilmesidir. Örneğin taksit ertelemeli konut kredilerinde; taksitlerinizi 2,3 ya da 5 aya kadar erteleme şansını varken; anaparanın ödemesinin ertelendiği bu kredi türünde; 12 ay bazen de 18 aya varan sürelerle anapara ödemesinin ertelenmesi mümkün. Bu dönem boyunca yalnızca konut kredisinin faizini ödersiniz, dolayısıyla da bu süreçte aylık taksitleriniz daha düşük olur.

Anapara Ertelemeli Konut Kredisinin Dezavantajı Nedir? 

Bu ödeme planında, 18 aya kadar anapara ödemesinin ertelenebildiğini söylemiştik. 20 hatta 30 yıla varan vade olanakları bulunan bu kredi türünde ödemeler yeterince uzunken; bir de ana para ödemesinin ertelenmesi ile bankaya yapılacak ödemelerin de uzaması anlamına geliyor. Anapara ertelemeli konut kredisinin dezavantajı hem vadenin uzayacak olması hem de maliyetin önemli ölçüde artacak olmasıdır. Dolayısıyla konut kredisinde ödeme planı olarak bu seçeneği tercih etmeden önce; başlangıçta düşük taksitlerle ödemeye başlamanın mı yoksa maliyetin artmasının mı sizin için daha önemli olduğun bir analizini yapmanızı ve kararınızı ona göre vermenizi öneriyoruz. Belirli bir süre boyunca yalnızca faiz tutarının ödendiği anapara ertelemeli konut kredisinde anapara tutarı hiç değişmese de maliyet artıyor.

Örnek Ödeme ve Maliyetler

36 ay vadeli  100.000 TL tutarında anapara ertelemeli konut kredisi aldığınızda;

– sabit taksitli ve anapara ertelemeli ödeme planlarının her ikisinde de aylık faiz oranı değişiklik göstermez.

– Aynı şekilde kredi miktarı da aynı kalmaktadır.

– Örneğin 100.00 TL için 36 ay vadeli konut kredisinde sabit taksitli ödeme planında aylık taksitler 1512 TL iken; anapara ertelemeli ödeme planında başlangıçta aylık taksitler 1110 TL olacaktır. Arada 402 TL fark vardır.

– 36 Aydan sonra ödenecek tutar sabit taksitli ödeme planında 1512 TL iken anapara ertelemeli ödeme planında bu tutar 1887 TL’dir. Aradaki fark 325 TL’dir.

– Toplam faiz ödemesi sabit taksitli ödeme planında 81.455 TL iken, anapara ertelemeli ödeme planında toplam faiz ödemesi 94.938 TL’dir. Arada 12.783 TL gibi ciddi bir fark bulunmaktadır.

– Dolayısıyla iki ödeme planında 100.000 TL konut kredisi için toplam geri ödeme tutarlarında da ciddi farklar ortaya çıkmaktadır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 15 Kasım 2016 - 11:14:07

Benzer Konular

Yukarı Çık