Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ailede Yıllık Bütçe Yapmanın Önemi

Pahalılıklarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Para öyle hızlı tükeniyor ki nereye uçup gittiği anlaşılmıyor bile. Bulabildiğinizin en ucuzu olduğunu düşünerek aldığınız ürünler bile göze görünmeden, birike birike devasa meblağlara dönüşüyor. Bir bakmışsınız eliniz avcunuz bomboş.

Paranın çok zor kazanıldığı fakat çok kolay eridiği şu hayatta hesabımızı bilmekte her zaman fayda var. İhtiyaçlarımızı karşılamak için satın aldıklarımızın yanı sıra kullandığımız her hizmetin bir bedeli olduğunu düşünürsek paranın su gibi gitmesi normal. Bir sonraki maaşa kadar ne yapacağını şu dakikada dahi kara kara düşünen bir sürü insan var. Faturalar nasıl ödenecek, borçlar nasıl temizlenecek, yiyecek-içecek, kıyafet, çocukların masrafları… Bunca şeyin altından nasıl kalkacaksınız!

Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

Ailede yıllık bütçe yapmak bu yüzden çok önemli. Gelen-giden parayı her zaman bilmeniz gerekiyor. Bu şekilde paranızı sizi sıkıntıya sokmadan harcamanız ve ihtiyaçlarınızı eksiksiz karşılayabilmeniz mümkün.

Öncelikle tüm masraflarınızı bir kağıda listeleyin. Ödemek zorunda olduğunuz borçlardan başlayın. Borcunuz olduğunda elinizdeki para başkasının sayılır ve her şeyden önce bu yükten kurtulmanız gerekir. Daha sonra zorunlu ihtiyaçlarınızı yazın. Gıda, kıyafet gibi. Faturaları ve çocuklarınız için yaptığınız masrafları unutmayın. Son olarak keyfi masraflarınızı yazın. Sigara, alkol, kozmetik vs. Bunlar her zaman keyfi olmasa da hayati masraflarınızın yanında en son düşünülecek şeylerdir.

aile bütçesi

aile bütçesi

Bu hesaplamadan sonra elinizde ne kadar para kalacağı tutumlu bir insan olup olmamanıza bağlı. Karşılayamayacağınız borcun altına girmemeye çalışın, faturaların kabarmaması için elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetleri olabildiğince dikkatli kullanın. Yiyemeyeceğiniz kadar yiyecek almayın. Hem ürünler hem de ödediğiniz para ziyan olur. Elinizde çok para kalmıyorsa keyfi masrafları da minimum düzeyde tutmaya çalışın ki kenarda köşede birikmiş bir paranız olsun.

Para biriktirmek çok önemlidir. Tüm gelir-giderlerinizi hesaplasanız bile hayat sürprizlere doludur ve ne zaman acil paraya ihtiyacınız olacağı bilinmez. İşinizi şansa bırakmayın, ne kadar olursa olsun köşeye bir miktar para koymaya bakın. Banka hesabı açıp paranızı yatırın, faizlerle kazanın. Yapamıyorsanız hiç değilse yastık altı saklayın.

Aile bütçesinde son önemli nokta, aile fertleriyle konuşmaktır. Evdeki hesap çarşıya uymadığı gibi, tek başınıza yaptığınız gelir-gider hesaplamaları sonuçsuz kalabilir. Evdeki her bireyin bir harcaması olacaktır. Aile olarak düzenli bir şekilde toplanıp ne kadar paranız olduğunu ve ne kadar para harcayacağınızı birlikte belirlemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 20 Ocak 2016 - 11:09:42

Benzer Konular

Yukarı Çık