Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

22 Ayar Altın Fiyatları Grafiği

Altın özellikle son 5 – 6 yılda yatırımcısını sevindirdi. Çünkü hep istikrarlı atışı yüzünden yatırım yapan kişilere oldukça kar getirdi. Bu yüzden milyonlarca kişi senelerdir altına yatırım yapıyor. Özellikle Türkiye’de altın Dolara endeksli olduğu için pek düşüşe rastlanmadı. Yaz aylarında düğün yapan kişileri de zorlamakta. Hatta bu yüzden kuyumcular senetli altın satışı dahi yapmaktadır. Özellikle kredi kartı ile taksitli altın satışlarına getirilen kısıtlama ile senetli altın satışı başladı. Şuan da Türkiye de en büyük yatırım altına yapılmakta. Bankalar bile altın hesabı adı altında yatırımcılarına hizmet vermektedir. Peki altın almak istiyorsak hangi gram altını tercih etmeliyiz. 22 gram altın mı, 24 gram altın mı, yoksa cumhuriyet veya çeyrek altın mı?

senetlealtın

Bu tamamen sizin yapmak istediğiniz yatırımınızla ilgili. Eğer az miktarlar da yapmak isterseniz çeyrek altın yaptırarak az miktarlardan başlayabilirsiniz. Ama bazı bayan yatırımcılar hem takı olarak kullanmak hemde yatırım amaçlı düşünebilirler. Bu yüzden bilezik şekilde yapmak isteyebilirler. Bu konuda düz bilezikleri ve en az 22 ve 24 gram dan yaptırmaları daha mantıklı olur. Çünkü çok fazla işlemeli bilezik almak sonrasında bozdurduğunuz zaman zarara uğratabilir. Ayrıca gramı yüksek almanız da sizin için daha faydalı. Yüksek gramda alınan bilezik, daha sonrası bozdurduğunuzda size daha fazla kazanç getirir. Şu anda 24 ayarın gramı 113,10 TL  22 ayarın gramı ise, 102.92 TL dir. 22 gram altının fiyat grafiği daha fazla inişli çıkışlı olabilir. Yani 24 grama göre daha istikrarsızdır. Bu nedenle 24 gram altın almanız size 22 gram dan daha fazla kar getirebilir. Tabi ki 18 veya 14 ayar altından çok daha fazla kar getirir. Bu dediğim gibi sizin yatırımınızla alakalı bir durumdur. Siz daha fazla kar getirmesini isterseniz en mantıklısı 24 ayar yaptırmanız olacaktır. Ama 24 ayar altın fiyatından en az 10 gram yaptırmanız 1.131 TL yapacaktır. Ama 22 gramdan en 10 gram 1,029 TL olacaktır.

Kaç Ayar altın almalıyım?

Sizin bütçeniz hangisi karşılıyorsa o gram altın yaptırmanız gerekir. Ama kesinlikle 18 ile 14 ayar altın yaptırmanızı önermem. Çünkü aldığınız fiyatın çok çok altına satabilirsiniz. Takı olarak düşünüyorsanız da ve bu kişi çok yakınınız ise çeyrek altın yaptırmanız yada bilezik yaptırmanız gerekiyorsa ve düşük gram almaktan ise yarım altın yaptırmanız daha mantıklı olabilir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 11 Nisan 2016 - 9:53:16

Benzer Konular

Yukarı Çık